Koronawirus szerzy się we Włoszech. Z powodu groźnej choroby mediolański teatr odwołał wszystkie spektakle. Poinformowano o tym kilka godzin przed zaplanowanym na godzinę 20 w niedzielę recitalem polskiej gwiazdy sceny operowej Aleksandry Kurzak.

W związku z szerzeniem się koronawirusa we Włoszech, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi – podał komunikacie konsulat.

Decyzję podjęto w oczekiwaniu na zarządzenia właściwych organów władzy, choć burmistrz stolicy Lombardii, Giuseppe Sala powiedział, że nie wyobraża sobie tego, aby zamknąć miasto z powodu obecnego kryzysu. Nie wykluczył natomiast odwołania masowych imprez.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Właśnie taką decyzję podjął już przewodniczący władz regionalnych Wenecji Euganejskiej Luca Zaia, który w porozumieniu z ministrem zdrowia Włoch Roberto Speranzą, odwołał wszystkie imprezy karnawału w Wenecji, począwszy od północy z niedzieli na poniedziałek. Oznacza to, że słynny wenecki karnawał zakończy się dwa dni wcześniej niż zwykle

W związku z wirusem na północy Włoch odwołano także dziesiątki imprez sportowych, w tym cztery mecze piłkarskiej Serie A.

We Włoszech odnotowano 132 przypadki zarażeń koronawirusem. To najnowszy bilans choroby COVID-19, która rozprzestrzenia się od kilku dni na Półwyspie Apenińskim. Jedenaście gmin, w których znajdują się ogniska zachorowań, odizolowano od reszty kraju

Jak poinformował szef Obrony Cywilnej Włoch Angelo Borrelli, najwięcej zarażonych jest na północy kraju. W Lombardii – 80 chorych, w Wenecji Euganejskiej – 24, w Piemoncie – 6, w Emili- Romanii – 9. W stołecznym Lacjum – dwie, które przebywają w szpitalu Spallanzani w Rzymie.

Dotychczasowy bilans groźnego wirusa we Włoszech – najwyższy w Europie – to ponad sto potwierdzonych przypadków i trzy ofiary śmiertelne.

 

pap