Wystawa w dużej mierze oparta na pamiątkach obozowych zgromadzonych przez więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, por. Aleksandra Witliba. Dary te rok temu przekazali mieszkający w Toronto bliscy porucznika. – pisze na swym profilu na FB Krzysztof Grzelczyk konsul generalny RP w Toronto

Udostępniona w Internecie filmowa wystawa Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. Niepamięci to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. Prezentowane w internecie prace artystów – żołnierzy, którzy przeszli przez łagry Starobielska, Kozielska, Pawliszczewa Boru, Griazowca, Komi i Peczory – pochodzą z kolekcji Muzeum Katyńskiego, Muzeum Archidiecezji i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na zbiór składa się, cudem ocalały, zespół rysunków przechowanych i wyniesionych z łagru w pudełku na szachy, należący do Aleksandra Witliba (1910-1982), więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, przed wojną nauczyciela i dyrektora szkoły.

1 kwietnia 2019 r. w Konsulacie Generalnym RP w Toronto nastąpiło przekazanie bezcennych dokumentów, zgromadzonych przez ocalonego z Katynia ppor. Aleksandra Witliba, więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu. Działając w imieniu Muzeum Wojska Polskiego, Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk podpisał umowę o przyjęciu daru od dzieci zmarłego podporucznika.

 

Relacja Gońca z tamtego wydarzenia:

Polski skarb przekazany do Warszawy