Alberta jest pierwszą kanadyjską prowincją, która uruchomiła aplikację do śledzenia kontaktów osób zarażonych  z koronawirusem. Od czasu udostępnienia tydzień temu aplikacja została podobno pobrana dobrowolnie przez użytkowników ponad 120 000 razy, co stanowi około 3 procent populacji prowincji liczącej cztery miliony.

Aplikacja ABTraceTogether firmy Alberta Health Services (AHS) została stworzona z oprogramowania open source o nazwie BlueTrace pochodzącego z Singapuru.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według  strony internetowej rządu Alberty, „[jeśli] jesteś narażony na COVID-19, Alberta Health Services (AHS) wykorzysta informacje z ABTraceTogether, aby skontaktować się z Tobą pod numerem podanym przy rejestracji konta. Wskaźniki kontaktowe AHS poinformują cię o ryzyku zarażenia i działaniach, które powinieneś podjąć. ”

„Jeśli masz COVID-19, zostaniesz poproszony o udostępnienie informacji z ABTraceTogether, aby inni użytkownicy, z którymi miałeś bliski kontakt, mogli zostać powiadomieni”, czytamy na  stronie internetowej.

Premier prowincji Jason Kenney poinformował, że jego rząd wzorował swoją  aplikację na podobnym oprogramowaniu do śledzenia kontaktów używanym w Korei Południowej, na Tajwanie i Singapurze.

„Chcemy wiedzieć, czy dana osoba rzeczywiście pójdzie do domu i zostanie w domu, a jeśli nie, chcemy poradzić sobie z tą osobą zanim  rozprzestrzeni wirusa”, mówił Kenney 8 kwietnia w legislaturze Alberty.

Chociaż Alberta jest jak dotąd jedyną prowincją z aplikacją do śledzenia kontaktów, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador oraz Saskatchewan są w fazie planowania  własnej.

Quebec poinformował tymczasem, że nie zastosuje takiej technologii, mimo że jest prowincją najbardziej dotkniętą przez koronawirusa. Kolumbia Brytyjska również twierdzi, że nie wprowadzi aplikacji do śledzenia kontaktów w ramach swojej strategii koronawirusa.

Ontario też nie planuje, ale premier Doug Ford, zapowiedział w ubiegły poniedziałek, że „potrzebujemy ogólnokrajowego planu śledzenia kontaktów”. Nie wyjaśnił, czy będzie to obejmować aplikację.

Aplikacja do śledzenia kontaktów wykorzystuje sygnał Bluetooth z telefonu komórkowego lub innych urządzeń z zainstalowaną aplikacją, aby śledzić, z kim  użytkownik był w bliskim kontakcie.

Aplikacja ABTraceTogether rejestruje informacje od użytkowników jeśli znajdowali się blisko siebie (około dwóch metrów) przez ponad 15 minut. Dane są przechowywane przez 21 dni.

Chociaż aplikacja jest dobrowolna i nie przechowuje dokładnej lokalizacji osoby, ponieważ nie korzysta z GPS, użytkownik nadal musi podać AHS swój numer telefonu, aby zarejestrować konto.

Jeśli użytkownik aplikacji zachoruje na koronawirusa, AHS skontaktuje się z tą osobą i poprosi o dobrowolne udostępnienie danych z aplikacji AHS. AHS kontaktuje się następnie z każdym, kto ma aplikację zainstalowaną na swoim telefonie i był w pobliżu tego użytkownika w określonym czasie i wezwie takie osoby do przetestowania.

W klipie z filmu dokumentalnego National Film Board z 2010 r. O nazwie Outbreak dr Theresa Tam, główny lekarz  Kanady, powiedziała, że ​​w celu wykonania nakazów kwarantanny „można śledzić ludzi, zakładać bransoletki na ręce”.

 

za lifesite news