Ontario pozwala prawie wszystkim regionom wejście w druga fazę odmrażania gospodarki. W piątek zostaną otwarte restauracje, salony fryzjerskie i centra handlowe – ale nie w Toronto. W pierwszej fazie pozostają regiony Toronto, Peel i Windsor-Essex i stan ten nie zmieni się jeszcze przez co najmniej tydzień. W tych trzech regionach w poniedziałek potwierdzono 134 nowe przypadki COVID-19. Tego dnia w całej prowincji potwierdzono ich 181.

Większość regionów dostała zielone światło już w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu faza druga będzie otwarta dla regionów Durham, Halton, York, Hamilton, Lambton, Niagara i Haldimand-Norfolk. Sytuacja epidemiologiczna w każdej fazie jest monitorowana przez 2-4 tygodnie, by mieć pewność, że nie doszło do powstania nowych ognisk zachorowań. Druga faza oznacza otwieranie restauracji i barów wraz z ogródkami; punktów opieki nad dziećmi (z ograniczeniem liczy dzieci); punktów usługowych: salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu, centrów handlowych (w ramach obowiązujących restrykcji); wycieczek z przewodnikiem (pieszych, rowerowych, autobusowych, rejsów łodzią, degustacji wina, piwa i mocniejszych alkoholi); wodnych obiektów rekreacyjnych (fontanny, brodziki, baseny); plaż i dodatkowych kempingów w Ontario Parks; kempingów prywatnych; obiektów sportowych do trenowania na wolnym powietrzu; kin, koncertów, teatrów, atrakcji ze zwierzętami, które ogląda się z samochodu.

Burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie, oświadczyła w poniedziałek, że region Peel nie jest gotowy na wejście w drugą fazę. Podziękowała głównemu urzędnikowi medycznemu i premierowi prowincji za ostrożność i regionalne podejście do odmrażania gospodarki.

W trzeciej fazie prowincja ma zezwolić na otwarcie wszystkich miejsc pracy i złagodzić restrykcje dotyczące zgromadzeń. W Ontario wprowadzono stan nadzwyczajny, który potrwa do 30 czerwca.

Tydzień temu rząd zwiększył limit osób gromadzących się do 10 – są to wytyczne dla całej prowincji, niezależnie od tego, w której fazie odmrażania znajduje się dany region. Zasady dystansowania społecznego ciągle obowiązują. W zeszły piątek rząd wprowadził też koncepcję “kręgów społecznych”, w ramach których osoby z różnych gospodarstw domowych nie muszą zachowywać dystansu społecznego.