Po fali antyrasistowskich protestów w Kanadzie zaczynają się pojawiać pomysły na zmniejszenie finansowania policji. W Toronto prawie jedna czwarta podatku od nieruchomości przeznaczana jest na utrzymanie policji. To kwota ponad 1 miliarda dolarów – największy wydatek ratusza. Dwóch radnych wystąpiło w poniedziałek z wnioskiem o zmniejszenie policyjnego budżetu o 10 proc. Zamiast do policyjnej kasy pieniądze miałyby trafić do organów prowadzących programy wsparcia społecznego.

Petycje o skierowanie funduszy na prewencję, a nie na ściganie podpisały tysiące osób w Vancouver, Reginie i Montrealu.

Profesor socjologii z University of Toronto Mississauga, Akwasi Owusu-Bempah, wyjaśnia, że proponowane zmiany nie oznaczają likwidacji policji. Chodziłoby raczej o przekazanie innym podmiotom obowiązków, które obecnie wykonuje policja, ale do których niekoniecznie najlepiej się nadaje.

Owusu-Bempah zwraca uwagę przede wszystkim na aspekt ochrony zdrowia psychicznego i uzależnień. Jego zdaniem należałoby stworzyć nowy punkt kontaktowy dla osób w kryzysie. Nową infolinię, inną niż 911, obsługiwałyby osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i specjalizujące się w problemach zdrowia psychicznego.

Toronto Police Service każdego roku odbiera około 30 000 zgłoszeń dotyczących zdrowia psychicznego. Owusu-Bempah mówi, że jest ich tak wiele, ponieważ osoby w potrzebie nie bardzo wiedzą, gdzie mają dzwonić. Tego samego zdania jest Sandy Hudson, współzałożycielka torontońskiego oddziału Black Lives Matter.

Konstabl Dale Swift podkreśla, że podczas podziału funduszy kluczowa jest współpraca ze środowiskami lokalnymi. Tylko tak można poznać rzeczywiste potrzeby. Jako jeden z obszarów, który należałoby wspomóc, podaje pomoc młodzieży, zwłaszcza tej, która już raz weszła w konflikt z prawem. Należy pokazać różne możliwości młodym ludziom, którzy wychodzą z więzienia, a nie tylko mówić im, by się poprawili. W przeciwnym razie po jakimś czasie wrócą do kryminału.

Owusu-Bempah mówi o przywróceniu finansowania organizacjom miejskim, którym wcześniej je odebrano, realizującym usługi dla dzieci, działania edukacyjne, programy społeczne.

Konstabl Swift proponuje także zakup kamer montowanych do ubrania.

Na początku należałoby przeprowadzić audyt policji, przeanalizować działania i porównać ich koszty, mówi Owusu-Bempah. Przypomina, że w niektórych jurysdykcjach policjanci są wciąż obecni w szkołach, a akurat tę funkcję można by było powierzyć komuś innemu.

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że jest przeciwny zmniejszaniu budżetu policji. Stwierdził, że wierzy w “silny system policyjny” z lepszym zaangażowaniem społeczeństw.