Według włoskiego Krajowego Instytutu Zdrowia (ISS) koronawirus mógł być obecny we Włoszech już w grudniu.

W nowym raporcie instytut odkrył wirusa w próbkach ścieków w Mediolanie i Turynie.

Badacze ISS przeanalizowali 40 próbek ścieków pobranych od października 2019 r. Do lutego 2020 r. i porównali je z 24 próbkami kontrolnymi od września 2018 r. Do czerwca 2019 r.

Wirus, który powoduje COVID-19, był obecny w próbkach z Mediolanu i Turynu 18 grudnia oraz w Bolonii 29 stycznia. Próbki były analizowane w dwóch różnych laboratoriach dwiema oddzielnymi metodami, podał instytut.

Próbki w styczniu i lutym 2020 r. również były pozytywne, podczas gdy próbki z października i listopada 2019 r. były negatywne.

Para z Rzymu, która podróżowała z Chin, stała się pierwszym odnotowanym przypadkiem koronawirusa we Włoszech pod koniec stycznia. Pierwszym odnotowanym przypadkiem w północnych Włoszech był mężczyzna w Codogno, który zjadł obiad z kolegą z Szanghaju.

 

Włoski raport zawiera podobne ustalenia z innych krajów europejskich. Naukowcy z Barcelony wykryli koronawirusa w ściekach sprzed 41 dni przed   pierwszym zgłoszonym przypadkiem.

Lekarze w szpitalu we Francji ponownie zbadali próbki od pacjentów hospitalizowanych z zapaleniem płuc w grudniu 2019 r., znajdując co najmniej jednego mężczyznę, który uzyskał wynik dodatni. Badacze zachęcali inne szpitale do robienia tego samego.

Luca Lucentini, który kieruje działem Włoskiego Instytutu Zdrowia ds. Jakości Wody i Zdrowia,  przedstawił włoskiemu Ministerstwu Zdrowia propozycję zbadania systemów oczyszczania ścieków pod kątem koronawirusa i ma nadzieję na rozpoczęcie badań pilotażowych w miejscowościach turystycznych.