W Chinach narasta dyskusja czy Ameryka może odciąć ChRL od systemu płatności w dolarach amerykańskich Swift?
Analitycy nadal twierdzą, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone odcięły Chiny lub Hongkong od Swift
Kwestia ta jest postrzegana jako główne zagrożenie nie tylko dla przyszłego rozwoju gospodarczego Chin, ale także dla pokoju na świecie – pisze Cissy Zhou w South China Morning Post

Wśród wysokich rangą urzędników chińskiej administracji i analityków trwają debaty na temat tego, czy Stany Zjednoczone mają zdolność i chęć ograniczenia lub nawet całkowitego odcięcia dostępu Chin do systemu dolara amerykańskiego, co odzwierciedla niepokój w Pekinie dotyczący potencjalnych konsekwencji wojny finansowej z Waszyngtonem.

Na razie konsensusv jest taki, że Waszyngton nie podejmie tak skrajnej decyzji, jak miało to miejsce w przypadku Iranu i Korei Północnej, ze względu na ryzyko, jakie taki drastyczny ruch stanowiłby dla samych Stanów Zjednoczonych i dla gospodarki światowej.
Jednak w przypadku Chin istnieje realne ryzyko, że Stany Zjednoczone będą mogły wykorzystać rozszerzenie hegemonii dolara amerykańskiego by “karać” Chiny, jeśli stosunki nadal się będą pogarszać.
Waszyngton już zapowiedział, że ukarze osoby zaangażowane w podważanie autonomii Hongkongu i ukarze chińskie instytucje finansowe, które nadal prowadzą z nimi interesy – jest to ukierunkowane podejście do sankcji finansowych. Zachodzi pytanie, czy sankcje te mogą ulec eskalacji.

„Stany Zjednoczone mają ogromne interesy gospodarcze, handlowe i finansowe w Hongkongu. Wyrzucenie Hongkongu z Swift nie tylko zaszkodziłoby chińskim instytucjom finansowym w mieście, ale miałoby poważny wpływ na wszystkie międzynarodowe instytucje w Hongkongu, w tym instytucje amerykańskie ”- napisał Wang Yongli, były wiceprezes Bank of China i były członek zarządu Swift – międzynarodowego systemu płatności finansowych.

Swift, czyli Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to sieć wykorzystywana przez banki na całym świecie do wysyłania i otrzymywania informacji o transakcjach finansowych. Jest to jeden z elementów infrastruktury, który stanowi fundament roli dolara amerykańskiego w międzynarodowym handlu i inwestycjach.

Zagraniczne banki utrzymują stosunki korespondencyjne z bankami amerykańskimi, za pośrednictwem których przeprowadzają transakcje w dolarach amerykańskich. Rząd USA może nakazać bankom amerykańskim zaprzestanie przetwarzania transakcji z określonymi osobami, instytucjami i krajami, odmawiając im dostępu do systemu płatności w dolarach amerykańskich.

Wang dodał, że Chiny nie mogą panikować, ale muszą spokojnie zareagować na potencjalne sankcje USA, ponieważ jeśli Stany Zjednoczone odetną Hongkong od systemu płatności dolarowych, to „strzelą sobie w stopę” i głęboko wpłyną na globalny popyt. Powiedział, że to prawdopodobnie sprzyjałoby ustanowieniu nowego międzynarodowego systemu płatności i rozliczeń, który miałby zastąpić obecny system denominowany w dolarach amerykańskich, a jednocześnie stanowiłoby poważne zagrożenie dla pokoju na świecie.
Wysoki rangą urzędnik ChRL, który jest blisko banku centralnego kraju, powiedział South China Morning Post, że jego zdaniem niemożliwe byłoby dla Stanów Zjednoczonych wyłączenie wszystkich chińskich instytucji w Hongkongu z systemu Swift, ponieważ oznaczałoby to poważną eskalację konfrontacja między dwoma krajami.

Ding Shuang, główny ekonomista Chin w banku Standard Chartered, zgodził się, że jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje finansowe na Hongkong jako całość, ale mogą nałożyć sankcje na niektóre pojedyncze chińskie banki w mieście.
Relacje między dwiema największymi gospodarkami świata gwałtownie się pogorszyły z powodu morza problemów, w tym wojny handlowej, pandemii Covid-19, sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim, nowego prawa bezpieczeństwa narodowego oraz sprzedaż broni na Tajwan.

Pomimo, że ekonomiści wielokrotnie argumentowali, że ryzyko odcięcia przez USA Hongkongu lub Chin od Swift jest niskie, chińskie media państwowe i urzędnicy nadal dyskutują o potencjalnych konsekwencjach i tym, co Chiny mogą zrobić, aby złagodzić ryzyko.

W komentarzu w Global Times , wspieranym przez państwo nacjonalistycznym tabloidzie chińskim, stwierdzono w zeszłym miesiącu, że Chiny „muszą uważać na złośliwe zamiary USA”, ale też dla USA odcięcie Chin od Swifta byłoby jak gaszenie pragnienia piciem trucizny.”.

„Zablokowanie Chin przed Swiftem spowodowałoby duże problemy i straty dla Chin, ale zaszkodziłoby również USA. Chociaż Stany Zjednoczone nie utraciłyby natychmiast statusu supermocarstwa, hegemonia dolara zostałaby skazana na upadek. Przecież Chiny mają gospodarkę ustępującą tylko Stanom Zjednoczonym, z ogromnymi rezerwami dolarowymi i dolarowymi obligacjami w rękach ”- czytamy w komentarzu.
Guotai Junan Securities, bank inwestycyjny i spółka papierów wartościowych z siedzibą w Szanghaju, skomentował w komunikacie, że „Wszystkie chińskie banki komercyjne będące własnością państwa, a także giełdy w Szanghaju i Shenzhen, dołączyły do ​​Swift. Kiedy zostaną odcięte od systemu, co oznacza, że ​​Stany Zjednoczone nałoży sankcje finansowe na wszystkie chińskie banki komercyjne, źródło dolara dla tych banków całkowicie wyschnie ”

Dla Hongkongu najgorszymi konsekwencjami byłaby utrata przez miasto statusu międzynarodowego centrum finansowego.