Niektórzy lekarze w Ontario oferują swoim pacjentom szybki dostęp do wizyt u praktykującej pielęgniarki przez siedem dni w tygodniu za dodatkową opłatą w wysokości około 30 dolarów miesięcznie. Okazuje się, że jest to jak najbardziej legalne zarówno w świetle przepisów prowincyjnych, jak i federalnych. Budzi jednak kontrowersje, ponieważ dotyczy opieki medycznej.

Płatny natychmiastowy dostęp do usług praktykującej pielęgniarki oferuje klinika Kindercare Pediatrics w Toronto. Jej kierownik, dr Dan Flanders, tłumaczy, że program uruchomiono jesienią, gdy znacznie wzrosła liczba dzieci chorujących na choroby układu oddechowego. Mówi, że wszyscy w klinice pracowali całymi dniami, a i tak prawie 100 pacjentów dziennie nie dostawało się do lekarza.

Program Kindercare365 oferowany jest jako opieka medyczna dla dzieci w razie potrzeby. Zapewnia dostęp do pielęgniarek praktykujących, które w Ontario są uprawnione do wykonywania niektórych czynności zwykle zarezerwowanych dla lekarzy rodzinnych. Pielęgniarki mogą np. postawić diagnozę i przepisać leki. Opłata za dostęp do takich usług wynosi 29 dol. miesięcznie plus HST za jedno dziecko lub 59 dol. za 2-5 dzieci. W ramach programu pacjent ma zapewniony natychmiastowy dostęp do wirtualnych wizyt u pielęgniarki w godzinach od 8 rano do 9 wieczorem oraz do wizyt tradycyjnych, jeśli okażą się potrzebne. Taka wizyta odbywa się w dniu zgłoszenia lub najpóźniej dnia następnego.

Dr Flanders przyznaje, że płacenie za opiekę medyczną nie jest idealne, ale w obecnej sytuacji pomaga w zwiększeniu dostępu do takich usług. Zgadza się z osobami, które twierdzą, że wizyty u pielęgniarek zawsze powinny być refundowane.

Canada Health Act zakazuje pobierania opłat za niezbędne usługi medyczne, które są oferowane w ramach prowincyjnych planów zdrowotnych. Usługi praktykujących pielęgniarek nie są jednak pokrywane przez Ontario Health Insurance Plan (OHIP), dlatego lekarze mogą pobierać za nie opłaty. W skomplikowanym ontaryjskikm systemie rekompensat dla lekarzy są jednak zapisy, które mówią, że usługa pielęgniarki praktykującej dla niektórych pacjentów nie powinna być płatna. Przepisy mówią, że lekarze, którzy praktykują w ramach modelu Family Health Team otrzymują roczne finansowanie, które umożliwia im zatrudnienie personelu medycznego, w tym pielęgniarek – wtedy nie powinni obciążać opłatami pacjentów. Jednak lekarze, którzy działają w modelu opłat za usługi – tak jak Flanders – nie dostają finansowania z prowincji na zatrudnienie pielęgniarek.

Katie Winstanley z Toronto uważa, że pobieranie opłat za wizyty u pielęgniarek to wstęp do dwutorowego systemu opieki medycznej. Niestety jej lekarz rodzinny niedawno powiedział, że też wprowadzi taki abonament za 30 dolarów miesięcznie. Kobieta przyznaje, że czuje presję, by zapłacić. Jest oburzona, bo w jej odczuciu lekarz nie daje jej wyboru. Dodaje, że jeśli wizyty u pielęgniarek odciążają lekarzy rodzinnych, to powinny być normalnie refundowane.