Redeemer University, prywatny chrześcijański uniwersytet w Hamilton w Ontario, spotkał się z krytyką ze strony byłych studentów, którzy twierdzą, że polityka szkoły dyskryminuje osoby LGBTQ.  Obowiązujące w szkole zasady szkoły, mówią, że studenci będą dyscyplinowani  za wszelkie zachowania seksualne, które mają miejsce poza małżeństwem heteroseksualnym.

To spowodowało, że niektórzy studenci homoseksualni “poczuli się nieswojo”. 22-letnia homoseksualistka z Acton w Ontario postanowiła nawet z niej się wypisać. Uważa, że musiała tak postąpić właśnie z uwagę na tę “dyskryminację”.

Szkoła twierdzi, że jej zasady są częścią tradycji chrześcijańskiej i nikogo nie dyskryminują.

Nie jest jasne, w jaki sposób szkoła ukarałaby ucznia, gdyby otrzymała skargę, ale ogólnie kary obejmują ostrzeżenia, grzywny, zawieszenie i wydalenie. Zasady szkoły obowiązują również poza kampusem.

Eksperci ds. praw człowieka z którymi rozmawiał dziennikarz CBC,  uważają te zasady  za możliwe do zaskarżenia w sądzie jako dyskryminacja

Rektor uczelni Robert Graham wyjaśnił ze swej strony:

„Wszyscy ludzie, w tym osoby LGBTQ, są stworzeni na obraz Boga i dlatego zasługują na to, by być traktowani z godnością, miłością i szacunkiem. Odkupiciel potępia przemoc, nękanie i zastraszanie” – napisał.

„Jako instytucja wywodząca się z reformowanej tradycji chrześcijańskiej wierzymy, że wszyscy ludzie są grzeszni i że wpływa to na seksualność i relacje każdego z nich. Tradycja obejmuje również zrozumienie, że chrześcijańskie małżeństwo zawiera się między mężczyzną i kobietą, a intymność seksualna jest zarezerwowana dla związku małżeńskiego”.

„To, co niektórzy nazywają dyskryminacją, to w rzeczywistości wolność , która jest chroniona przez prawo i stanowi podstawową wartość kanadyjską” – powiedział Graham.

Prawniczka z Toronto, Susan Ursel, mówi tymczasem, że polityka Redeemer University dyskryminuje osoby LGBTQ, a także każdego, kto nie jest żonaty.

Co najmniej dwie inne szkoły mają podobne zasady jak Redeemer University (Tyndale University w Toronto i Ambrose University w Calgary)

CBC do tej pory nie przeprowadziła podobnego śledztwa dziennikarskiego w  kanadyjskich szkołach religijnych innych denominacji.

 

za cbc