Rząd federalny ogłosił przedłużenie zasiłku CERB o miesiąc oraz zapowiedział zmiany w systemie ubezpieczenie pracy (Employment Insurance), tak by mogło z niego skorzystać więcej osób poszkodowanych w czasie pandemii. Zmiany w zasiłkach będą kosztować 37 miliardów dolarów. Wypłaty z CERB już teraz wyniosły 69 miliardów. Z zasiłków skorzystało ponad 8,6 miliona osób. Miesięczna wysokość wypłat to 2000 dol. Program zostanie utrzymany do 27 września, powiedziała wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland. Podczas konferencji prasowej w Ottawie towarzyszyła jej minister pracy Carla Qualtrough.

W ramach zmian w EI przewidziana jest większa elastyczność w wymaganiach dotyczących przepracowanych godzin. Kanadyjczycy, którzy już teraz kwalifikują się do wypłat z EI przejdą na ten program, gdy CERB wygaśnie. Ci, którzy się nie kwalifikują, będą mogli wnioskować o nowe zasiłki. Np. osoby samozatrudnione i osoby pracujące na zlecenia będą mogły ubiegać się o wypłaty w wysokości do 400 dol. tygodniowo przez 26 tygodni, jeśli w związku z pandemią przestały pracować lub ich dochody się zmniejszyły. Osoby te będą mogły pracować, ale jeśli zarobią powyżej 38 000 dol. za każdego dolara ponad tę kwotę będą musiały oddać 50 centów.

Kolejny nowy zasiłek gwarantuje 10 dni chorobowych płatnych każdemu pracownikowi, który zachoruje na COVID-19 lub będzie musiał się poddać kwarantannie. Pracownikowi będzie przysługiwać 500 dol. tygodniowo, przy czym jednocześnie nie będzie mógł pobierać w tym czasie innych zasiłków.

Z trzeciego zasiłku skorzystają osoby, które będą musiały pozostać w domu, by sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku poniżej 12 lat lub nad inną osoby, którą mają pod opieką, jeśli konieczność sprawowania opieki będzie wynikać z zamknięcia szkoły, żłobka czy innej tego rodzaju placówki z powodu COVID-19. Jeśli szkoła będzie otwarta, a rodzic zdecyduje, że nie będzie posyłał dziecka na tradycyjne lekcje, otrzyma zasiłek tylko pod warunkiem, że przedstawi zaświadczenie o przeciwwskazaniach.

Podatek od zasiłków będzie pobierany w momencie wypłaty. Wszystkie trzy mają kosztować państwo 22 miliardy dol., koszt przedłużenia CERB to 8 mld dol., a zmiany w EI – 7 mld. Razem daje to kwotę 37 miliardów dol. Plan musi być zatwierdzony przez parlament, który ma zacząć nową sesję 23 września.

Wnioski o wypłaty nowych zasiłków będzie można składać w październiku. Pieniądze zaczną być wypłacane po 3-5 dniach.