Chiny mogą ograniczyć eksport leków w odwecie za amerykańskie ograniczenia dotyczące chipów, twierdzi doradca  Pekinu znany ekonomista Li Daokui

Chiński ekonomista Li Daokui powiedział, że Pekin mógłby ograniczyć Amerykanom dostęp do leków, gdyby Waszyngton jeszcze bardziej ograniczył Chińczykom dostęp do półprzewodników.  Kwestia rozdzielenia łańcucha dostaw wyłoniła się jako kluczowy temat w nadchodzących amerykańskich wyborach prezydenckich. Stany Zjednoczone są w dużym stopniu uzależnione od importu leków i składników do ich produkcji z Chin. Obydwaj kandydaci w wyborach na prezydenta USA, Trump i Biden zobowiązali się do przeniesienia produkcji kluczowych produktów medycznych z powrotem do Stanów Zjednoczonych, by tworzyć miejsca pracy i zmniejszyć zależność od zagranicznych producentów, takich jak Chiny.

Chociaż Pekin nie wykorzystywał jeszcze środków farmaceutycznych do wywierania presji na Stany Zjednoczone, znany ekonomista Li Daokui powiedział, że Chiny mogłyby ograniczyć dostęp Amerykanów do leków, gdyby były jeszcze bardziej pozbawiane amerykańskich półprzewodników.

Oczywiście nie idziemy w tym kierunku, ale jeśli Stany Zjednoczone odważą się stosować brudne zagrywki, mamy środki zaradcze – stwierdził Li Daokui – W przypadku witamin i antybiotyków ponad 90 procent  surowców do ich produkcji jest wytwarzanych w Chinach, stwierdził niedawno Li w wywiadzie dla lokalnych mediów, powtarzając swoje komentarze z zeszłego roku.

„Stany Zjednoczone z pewnością nie będą w stanie ich w krótkim okresie wyprodukować.
Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu jeszcze bardziej ograniczył chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei dostęp do amerykańskiej technologii i oprogramowania, eskalując wojnę technologiczną, która skłoniła Chiny do podwojenia wysiłków w celu poprawy zaawansowanych technologicznie możliwości produkcyjnych.

Li, który jest profesorem finansów na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, powiedział, że jego zdaniem Stany Zjednoczone będą nadal ograniczać dostęp Chin do wysoko zaawansowanych technologii poprzez zaostrzenie sankcji wobec takich firm ,jak Huawei. Ale całkowite odcięcie dostaw chipów byłoby „opcją nuklearną”.
„Zakłócenie chińskiej gospodarki jest równoznaczne z podjęciem walki z Chińczykami w kwestii żywności. Chiny mogą wtedy rozpocząć walkę z USA w sprawie dostaw leków – zaznaczył.

Chiny powinny być również przygotowane na „bardzo realistyczne” ryzyko, że Stany Zjednoczone mogą ograniczyć dostęp chińskich banków do międzynarodowego systemu przesyłania wiadomości finansowych SWIFT, głównej sieci, która stanowi podstawę dolarowych transakcji międzynarodowych.
Chińskie banki wdrażają obecnie plany awaryjne na taki wypadek,  ponieważ ustawodawstwo USA zezwala na nałożenie sankcji na pożyczkodawców obsługujących przedstawicieli administracji zaangażowanych we wdrażanie krajowego prawa bezpieczeństwa w Hongkongu.
Odcięcie chińskich banków od systemu SWIFT byłoby „terroryzmem ekonomicznym” powiedział Li, który jest także byłym członkiem komitetu doradczego ds. polityki pieniężnej banku centralnego Chin.

„Jesteśmy otwarci na negocjacje, ale jeśli jesteś nierozsądny, będziemy z tobą walczyć do końca za wszelką cenę” – powiedział.

Kampania reelekcyjna Trumpa uczyniła z „zakończenie amerykańskiej zależności od Chin” kluczową część platformy wyborczej.

Według Li, stosunki USA-Chiny będą w przyszłości „erą intensywnej gry”, która wymyka się prostemu opisowi, takimi pojęciami jak „rozdzielenie” (łańcuchów dostaw – przyp red.).

 

Na podstawie South China Morning Post