Haleema Mustafa, kobieta mieszkająca w Toronto, została aresztowana pod zarzutem, że opuściła Kanadę, aby dołączyć do grupy terrorystycznej, potwierdziła w środę kanadyjska prokuratura.

Mustafa została aresztowana przez policję w Markham, Ont.

Mustafa jest oskarżona o opuszczenie Kanady w celu uczestniczenia w działaniach grupy terrorystycznej zgodnie z art. 83.181 Kodeksu karnego i art. 83.18, który zabrania udziału w działalności grupy terrorystycznej.

Poniżej kontynuacja tekstu

W grudniu 2019 roku mąż Mustafy, Ikar Mao, również został oskarżony o przestępstwa terrorystyczne i po odmowie zwolnienia za kaucją pozostaje w areszcie. Wiele szczegółów sprawy Mao jest objętych zakazem publikacji wydanym przez sąd.

Para opuściła Toronto w czerwcu 2019 roku i udała się do Turcji. Tam zostali aresztowani z powodu obaw, że próbowali dołączyć do Państwa Islamskiego w sąsiedniej Syrii.

Obydwoje  zostali zatrzymani przez władze tureckie  w miejscowości Sanliurfa, przygranicznym mieście, które służyło jako punkt startowy dla cudzoziemców pragnących przedostać się do Syrii,  do Państwa Islamskiego.

Poprzedni konserwatywny rząd znowelizował  kodeks karny w 2013 r., uznając podróżowanie lub usiłowanie wyjazdu za granicę w celu udziału w aktach terroryzmu za przestępstwo.

Haleema Mustafa prowadziła kilka lat temu kanał YouTubowy poświęcony przekonywaniu muzułmańskich kobiet do piękna hidżabu Kliknij tutaj