Samborski: Wspomnienia z podróży, cz. 14: Al-Quneitra

Na południe od Damaszku, przy stokach Wzgórz Golan leży miasto Al-Quneitra, zwane pomnikiem wojny izraelsko-syryjskiej, w której czynna walka trwa do tej pory. Miasto to jest wyludnione i w większości zniszczone. W 1967 roku w wyniku wojny sześciodniowej miasto znalazło się pod okupacją Izraela. Syria odzyskała przejściowo kontrolę nad Al-Quneitrą w 1973 roku w czasie wojny Jom Kipur.

Zanim w 1974 roku Izrael przekazał administrację nad miastem oddziałom pokojowym ONZ, ewakuowano stamtąd prawie wszystkich mieszkańców. Według stanowiska strony syryjskiej miasto zostało wtedy zniszczone przez wycofujące się izraelskie oddziały. Izrael twierdzi jednak, że Al-Quneitra znacznie ucierpiała od syryjskich ostrzałów artyleryjskich już w czasie wojny Jon Kipur.

          Współcześnie Al-Quneitra jest zaminowanym, opuszczonym miastem (żyje tu tylko kilka rodzin). W retoryce syryjskich władz przywołana jest jako przykład brutalnego postępowania izraelskiej armii. Władze Syrii umożliwiają obcokrajowcom wjazd na teren miasta. Wymaga to uzyskania specjalnych przepustek wydawanych wyłącznie w Damaszku.

Podczas zwiedzania miasta, wojsko syryjskie zapewnia turystom przewodnika-opiekuna, który towarzyszy podczas, nie narzucając szczególnych ograniczeń. Dozwolone jest robienie zdjęć, jednak opiekun pilnuje, aby w kadrze nie znalazły się żadne syryjskie obiekty wojskowe.