Rząd federalny ogłosił, że podwyższa jedno z trzech obiecanych nowych świadczeń pomocowych z tytułu COVID-19, aby była równa kwocie otrzymywanej w ramach kanadyjskiego zasiłku ratunkowego CERB, który wygaśnie z końcem miesiąca, co jest ruchem, który może zapewnić mniejszości liberalnej wsparcie polityczne potrzebne do kontynuowania władzy.

Podczas pierwszego pełnego dnia nowej sesji parlamentarnej, liberałowie przedstawili projekt ustawy C-2- plan przejścia z CERB, która pochłonęła 37 miliardów dolarów do zmodyfikowanego programu ubezpieczenia zatrudnienia, oferując jednocześnie trzy nowe tymczasowe świadczenia mające na celu bardziej precyzyjne zidentyfikowanie powodów, dla których dana osoba nie pracuje.

Pierwsze z nich nosi nazwę „Canada Recovery Benefit” i przez następny rok będzie dostępne przez 26 tygodni dla pracowników samozatrudnionych, pracowników dorywczych lub kontraktowych. Chociaż początkowo obiecywano, że będzie to 400 dolarów tygodniowo, liberałowie podnieśli tę kwotę do 500 dolarów tygodniowo, co oznacza, że ​​będzie to taka sama kwota   jak CERB.

Aby zakwalifikować się do tego programu, Kanadyjczycy muszą szukać pracy i wykazać, że przestali pracować lub ich dochody zostały zmniejszone o 50 procent lub więcej z powodu COVID-19, ale nadal samodzielnie coś zarabiają.

kolejne świadczenie to „kanadyjski zasiłek chorobowy”, który jest tworzony dla osób, które jeszcze nie opłacały składki za pośrednictwem swojego pracodawcy, aby ułatwić ludziom pozostanie w domu z pracy, gdy są chorzy lub muszą się izolować z powodu COVID-19. Świadczenie to zapewni 500 dol. tygodniowo przez maksymalnie dwa tygodnie,  wymagane do izolacji z powodu koronawirusa.

Trzeci nowy program to „zasiłek na opiekę w okresie rekonwalescencji”, który ma pomóc w przypadkach, gdy ktoś musi pozostać w domu, aby opiekować się bliską osobą, taką jak dziecko w wieku poniżej 12 lat, niepełnosprawny członek rodziny lub osoba pozostająca na utrzymaniu ponieważ szkoły, przedszkola lub inne placówki opieki są zamknięte z powodu pandemii. Ten program oferuje do 26 tygodni wypłaty na gospodarstwo domowe, przy czym tylko jedna osoba dorosła na gospodarstwo domowe może korzystać z programu w danym momencie i również zapewnia 500 dol. tygodniowo.

Nowe przepisy wprowadzają też poprawki do Kanadyjskiego Kodeksu Pracy.

„Pracownicy podlegający regulacjom federalnym mogą wziąć urlop na okres do dwóch tygodni, jeśli pracownik nie jest w stanie pracować, ponieważ mógł zarazić się COVID-19, lub ponieważ odizolowali się za radą swojego pracodawcy, lekarza lub organu zdrowia publicznego, z jakiegokolwiek powodu związanego z COVID-19 ”- poinformowała minister pracy Filomena Tassi.

Rząd zwraca się również do posłów o wsparcie przedłużenia  środków nadzwyczajnych dotyczących COVID-19,

Ustawodawstwo nadal musi przejść przez Izbę i Senat, a minister finansów i wicepremier Chrystia Freeland wezwała swoich kolegów po drugiej stronie Izby do poparcia liberałów w szybkim przegłosowaniu nowego prawa.