Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę nowe ograniczenia koronawirusowe. Będą one obowiązywać od soboty do 29 listopada.

Listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział.

Morawiecki ogłosił, że od soboty do 29 listopada zamknięte będą instytucje kultury. Chodzi o kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne. Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest – zdaniem wszystkich specjalistów – dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – powiedział szef rządu.

Nauczanie zdalne  obowiązywać będzie również  uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej otrzymają nauczyciele. To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – wyjaśnił Morawiecki. Zmiany nie obejmują dzieci w przedszkolach.

Od soboty do 29 listopada będą mogły działać tylko wybrane sklepy w galeriach handlowych – m.in. drogerie, apteki, sklepy spożywcze i usługi. Pozostałe mają zostać zamknięte.

Nowe restrykcje dotyczą także kościołów. Do 29 listopada będzie mogła w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje do 15 osób –

Od soboty obiekty hotelarskie w Polsce będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Morawiecki dodał, że kolejny krok to narodowa kwarantanna

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, włączamy ten bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa; jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys., to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny – bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza, który jest najbardziej potrzebny – powiedział premier.