Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi wezwał przywódców świata do powszechnego przyjęcia  wprowadzonych w jego kraju cyfrowych certyfikatów zdrowia COVID-19.

Chiny od kilku miesięcy stosują system kodów QR z trzema kolorami używanymi do oznaczenia poziomu swobody, jakim może cieszyć się dany człowiek.

Prezydent Chin wezwał światowych przywódców do wprowadzenia cyfrowych paszportów zdrowotnych Covid-19 wykorzystujących kody QR (pierwotnie wprowadzone w fabrykach do znakowania części montażowych), w ramach planu wznowienia podróży międzynarodowych i zapewnienia „uporządkowanego przepływu personelu”.

Prezydent Xi Jinping wygłosił te uwagi , przemawiając na wirtualnym szczycie G20 w ubiegły weekend.

„Musimy dalej harmonizować zasady i standardy oraz ustanowić„ szybkie ścieżki ”, aby ułatwić uporządkowany przepływ personelu. Chiny zaproponowały globalny mechanizm wzajemnego uznawania świadectw zdrowia w oparciu o wyniki testów kwasów nukleinowych w postaci stosowanych na całym świecie kodów QR ”- powiedział Xi.

Wyraził życzenie, aby więcej krajów dołączyło do tego przedsięwzięcia, obiecując wsparcie Chin dla G20 „w prowadzeniu zinstytucjonalizowanej współpracy i budowaniu globalnych sieci współpracy w celu ułatwienia przepływu personelu i towarów”.

Komentując dalej, Xi dodał, że Covid-19 „ujawnił wady globalnego zarządzania”.„Społeczność międzynarodowa jest żywo zainteresowana porządkiem międzynarodowym i globalnym zarządzaniem po wygaśnięciu Covid, a także przyszłą rolą G20” – stwierdził Xi.

Chiny od kilku miesięcy stosują system kodów QR z trzema kolorami używanymi do oznaczenia poziomu wolności, jaki może mieć posiadacz dokumentu. Zielony kod daje człowiekowi największą swobodę poruszania się, podczas gdy kod bursztynowy oznacza, że ​​trzeba „poddać się kwarantannie przez siedem dni”. Osoba z czerwonym kodem musi „przejść na 14-dniową kwarantannę rządową lub samo-kwarantannę”.

Financial Times informował jeszcze w maju, że w przypadku użytkowników którzy uzyskują kod czerwony „może być powiadomiona policja”.

Aby uzyskać jeden z tych kodów zdrowotnych, ludzie muszą wprowadzić swoje „imię i nazwisko, krajowy numer identyfikacyjny lub numer paszportu i numer telefonu”, a także historię podróży, podejrzewany kontakt z osobą zakażoną wirusem oraz objawy osobiste wskazujące na wirus.

Wersja używana w Pekinie wymaga, by użytkownicy nie tylko wprowadzili te dane, ale także poddali się rozpoznawaniu twarzy.

System wydaje się wprowadzać  szablon zautomatyzowanej kontroli społecznej, który może być stosowany długo po ustąpieniu epidemii.

 

Kody QR szybko stają się powszechne na całym świecie,  rząd Wielkiej Brytanii planuje obecnie kod cyfrowy umożliwiający ludziom dostęp do wydarzeń publicznych, w oparciu o to, czy otrzymali szczepionkę Covid-19, czy nie. Zdaniem źródeł rządowych, takie posunięcie „zachęciłoby więcej osób do szczepień”.

Wydano już pierwsze paszporty cyfrowe rejestrujące status szczepień Covid-19. CommonPass został uruchomiony w październiku i pozwala pasażerom linii lotniczych, aby zeskanować kod QR, w celu okazania historii szczepień.

za lifesitenews