Kanada dołączyła do kilku państw europejskich wstrzymując w niedzielę loty z Wielkiej Brytanii, starając się zapobiec w ten sposób rozprzestrzenianiu się nowego, bardziej zaraźliwego szczepu koronawirusa.

Wszystkie loty komercyjne, prywatne i czarterowe przewożące pasażerów z Wielkiej Brytanii zostają zawieszone na czas nieokreślony od  północy w niedzielę. Ograniczenie nie dotyczy lotów towarowych, lądowania samolotów ze względów bezpieczeństwa ani lotów lądujących na przystankach technicznych, na których nikt nie wysiada.

Decyzję podjęto na posiedzeniu Incident Response Group
Spotkanie IRG zostało zwołane, gdy kilka krajów europejskich ograniczyło podróże z Wielkiej Brytanii po tym, jak premier Boris Johnson ujawnił w sobotę, że nowy wariant koronawirusa, który jest o ponad 70 procent bardziej zaraźliwy niż istniejące szczepy, powoduje gwałtowny wzrost liczby osób z wynikiem pozytywnym na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Irlandia, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Austria i Włochy zablokowały loty z Wielkiej Brytanii – niektóre na 48 godzin, a inne na dłużej. Niemcy zwołały na poniedziałek specjalne posiedzenie kryzysowe krajów UE w celu skoordynowania reakcji.

Johnson ogłosił również ścisłe środki blokujące dla Londynu i większości południowej części Wielkiej Brytanii. Środki te spowodowałyby zamknięcie sklepów z nieistotnymi artykułami i zakaz odwiedzania się na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia.

Johnson powiedział, że nowy szczep koronawirusa, choć bardziej zaraźliwy, nie wydaje się powodować poważniejszych infekcji ani wyższego wskaźnika śmiertelności.

Brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock stwierdził, że „nowy wariant wirusa wymknął się spod kontroli”.