Ontario poinformowało we wtorek o ośmiu nowych przypadkach tak zwanego wariantu brytyjskiego, zwiększając liczbę przypadków potwierdzonych w Kanadzie do co najmniej 22. Wariant ten wykryto również w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu.
Pięć z ośmiu nowych przypadków w Ontario było powiązanych z niedawną podróżą do Wielkiej Brytanii. W trzech pozostałych nie było związku z podróżami „Jeśli to zostanie potwierdzone, mamy dowody na transmisję przez społeczność i jest to bardzo poważny problem, którego szczepionka nie będzie w stanie wystarczająco szybko rozwiązać ” – powiedziała dr Barbara Jaffe, zastępca dyrektora ds. Zdrowia w Ontario.

Śledztwo trwa, a Jaffe zachęcała ludzi do przyznawania się do niedawnych podróży, „nawet jeśli myślą, że może to przysporzyć im kłopotów; oczywiście, że nie przysporzy – zapewniła, chyba że, wcześniej skłamali. Para z regionu Durham, która uzyskała wynik pozytywny właśnie na wariant brytyjski, została oskarżona  po tym, jak początkowo fałszywie informowała urzędników zdrowia publicznego, że nie miała kontaktu z podróżnymi.

Uważa się, że wariant, znany technicznie jako B. 1. 1. 7, jest co najmniej w 56 procentach, a prawdopodobnie do 74 procent, bardziej zaraźliwy niż obecnie dominujący szczep.
Chociaż nie jest bardziej śmiertelny i uważa się, że zatwierdzone szczepionki są   skuteczne przeciwko niemu, jeśli wariant ten zacznie dominować w Kanadzie, może spowodować znacznie większą liczbę przypadków, co będzie oznaczało więcej hospitalizacji, więcej osób na oddziałach intensywnej terapii i więcej zgonów. O ile ludzie nie ograniczą kontaktów, liczba zgonów może przekroczyć sumę pierwszej fali –  powiedziała Jaffe. Zaszczepienie 60 do 70 procent ogólnej populacji w celu uzyskania odporności zbiorowej może zająć miesiące.

W Kanadzie około pięciu procent pozytywnych próbek COVID-19 jest poddawanych sekwencjonowaniu genetycznemu w poszukiwaniu mutacji. Szczep brytyjski ma 17 kluczowych mutacji, które zmieniają białko wypustki, które wirus SARS-CoV-2 wykorzystuje do przedostania się do ludzkich komórek.
Biorąc pod uwagę ilość podróży między Kanadą a Wielką Brytanią przed tymczasowym zawieszeniem lotów 20 grudnia, „powinniśmy działać przy założeniu, że już mamy transmisję społeczną” – powiedział dr Irfan Dhalla, internista i profesor  w Uniwersytet w Toronto.

Chociaż wariant brytyjski jest bardziej zaraźliwy, nadal jest zaraźliwy w taki sam sposób jak szczep dominujący. „Maskowanie i dystansowanie społeczne działają równie dobrze w przypadku tego wariantu wirusa. Więc to dobrze. Nie jesteśmy bezradni ”.