Internauci w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych zgłosili we wtorek powszechne przerwy w dostawach usług internetowych.

Verizon zapewnił, że pracuje nad problemem, gigant telekomunikacyjny zgłosił przerwanie światłowodu na Brooklynie za pośrednictwem Twittera, chociaż nie jest jasne, czy ten problem jest odpowiedzialny za całą awarię. Firma Verizon nie podała w swoim e-mailu żadnych szacunków dotyczących terminu rozwiązania problemu.

Comcast, inny duży dostawca usług internetowych, poinformował, że jego sieć działa normalnie  na Wschodnim Wybrzeżu.

Poniżej kontynuacja tekstu

Osoby publikujące na Twitterze zgłaszały problemy z łączeniem się z różnymi usługami online na obszarze geograficznym od Waszyngtonu po Boston.

Ten gęsto zaludniony region obejmuje kluczowe służby rządowe USA, a także główne firmy finansowe, takie jak Fidelity Investments.

Awaria wpływa na głównych dostawców Internetu i usług w chmurze, a także na główne witryny, takie jak Google i Facebook.

Amazon, którego dział usług internetowych obsługuje szeroką gamę usług internetowych, zapewnił, że jego sieć nie jest przyczyną problemu.

Firma Google twierdzi, że nie znalazła również problemów z własnymi usługami i prowadzi dochodzenie.

Zakłócenia w usługach internetowych są zawsze uciążliwe, ale stały się jeszcze bardziej dotkliwe w czasie, gdy pandemia zmusza miliony ludzi do pracy w domu, a uczniów do zdalnego uczęszczania do szkoły.