Poinformowaliśmy już oficjalnie naszych koalicjantów o wycofaniu rekomendacji dla trzech członków rządu – poinformował w środę wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. Przekazał, że w najbliższym czasie prezydium zarządu partii będzie rozmawiało o udzieleniu nowych rekomendacji na te stanowiska.

Poinformowaliśmy już naszych koalicjantów oficjalnie o wycofaniu naszych rekomendacji” – przekazał wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
Jak dodał, w najbliższym czasie prezydium zarządu krajowego Porozumienia będzie rozmawiało o udzieleniu nowych rekomendacji na te stanowiska.
Pytanie, czy nasi koalicjanci – czy z PiS, czy z Solidarnej Polski – sami będą chcieli rekomendować tych polityków ze swojej puli, czy zostaną zdymisjonowani – podkreślił.
Porozumienie, współtworzące z PiS i Solidarną Polską Zjednoczoną Prawicę, wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu, wydalonych wcześniej z partii: ministra-członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka. Rzecznik rządu Piotr Müller informował we wtorek, że do rządu nie wpłynęły jeszcze wnioski o zdymisjonowanie ministra i wiceministrów z Porozumienia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Poinformowaliśmy już naszych koalicjantów oficjalnie o wycofaniu naszych rekomendacji” – przekazał w środę wicerzecznik Porozumienia na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich “Siódma Dziewiąta”.

Jak dodał, w najbliższym czasie prezydium zarządu krajowego Porozumienia będzie rozmawiało o udzieleniu nowych rekomendacji na te stanowiska.

“Pytanie, czy nasi koalicjanci – czy z PiS, czy z Solidarnej Polski – sami będą chcieli rekomendować tych polityków ze swojej puli, czy zostaną zdymisjonowani” – podkreślił Strzeżek.

Pytany, czy Cieślak, Gryglas i Żalek są złymi ministrami, Strzeżek odpowiedział, że nie zna aktywności tych trzech ministrów. “Ale pamiętajmy, że to jest funkcja stricte polityczna. Tak samo, jak nasi koalicjanci z PiS desygnują kandydata na premiera i podejmowali decyzję, czy o cofnięciu rekomendacji pani premier Beacie Szydło, czy przyznaniu rekomendacji dla pana premiera Mateusza Morawieckiego – to są prerogatywy każdej poszczególnej partii koalicyjnej” – mówił wicerzecznik Porozumienia.

Zaznaczył, że Porozumienie straciło do “tych trzech panów” niezbędne do dobrej współpracy zaufanie. “W związku z tym nie będziemy w stanie dalej wspólnie pracować. Stąd też wycofanie rekomendacji” – dodał.

Strzeżek odniósł się także do słów wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który stwierdził, że “odwołanie wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa byłoby merytorycznie nieuzasadnione”.

“Pan premier Sasin, oczywiście, może chcieć zatrzymać pana ministra Gryglasa w swoim ministerstwie, ale wtedy pan Zbigniew Gryglas musiałby uzyskać rekomendację PiS. Nie wiem, czy to się stanie, to już jest pytanie do naszych partnerów z PiS” – powiedział Strzeżek.

Wicerzecznik Porozumienia został również zapytany, czy wicepremier Jarosław Gowin pojawi się na zapowiadanym przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego posiedzeniu Rady Koalicyjnej. “Na dzień dzisiejszy – według mojej najlepszej wiedzy – Jarosław Gowin zawiesił swoje członkostwo na posiedzeniach Rady Koalicji, jeżeli coś się w tym zakresie zmieni, od razu państwa poinformuję” – zapewnił Strzeżek.