Podróżni przekraczający granicę Kanady na lotnisku Pearsona w Mississauga omijają nowe przepisy kwarantanny w hotelach rządowych, po prostu wychodząc z lotniska po ukaraniu grzywną.

Policja Regionu Peel potwierdziła, że ​​nie zatrzymuje osób, które opuszczają obszar przylotów odmawiając poddania się obowiązkowemu testowi na COVID- 19 i udania się do hotelu kwarantannowego po przylocie i decydują się na karę grzywny tańszą niż koszt kwarantanny po czym idą do domu. Grzywny są zwykle w przedziale 820 dol., podczas gdy pobyt w zatwierdzonym hotelu kwarantannowym może kosztować do 2000 dol.

Policja regionu Peel potwierdziła, że w poniedziałek miało miejsce kilka przypadków nieprzestrzegania nowych przepisów, co skutkowało nałożeniem grzywien “i innymi działaniami egzekucyjnymi”.

Policja stwierdziła, że nie będzie zatrzymywać osób, które nie zastosują się do przepisów.

Nowe przepisy wymagają od mieszkańców przylatujących do Kanady, aby przed wejściem na pokład samolotu przedstawili negatywny wynik testu COVID i przystąpili do kolejnego testu po przylocie.

Po drugim teście mieszkańcy będą musieli czekać w zatwierdzonym hotelu na wyniki testów.

Jeśli wyniki danej osoby okażą się negatywne po trzech dniach, będzie ona mogła poddać kwarantannie w domu przez pełne 14 dni, a kto uzyska pozytywny wynik testu na COVID- 19, będzie musiał  poddać się kwarantannie w wyznaczonych obiektach rządowych.

Urzędnicy rządowi powiedzieli, że ci, którzy opuszczają lotnisko bez testu lub kwarantanny w zatwierdzonym hotelu, którzy nie są  ukarani grzywną  muszą liczyć się z surowymi karami.
Podczas gdy podróżni mogą być w stanie uniknąć obowiązkowej kwarantanny w hotelu – która może kosztować do 2000 dol. za wymagany trzydniowy pobyt – nie oznacza to, że Agencja Zdrowia Publicznego nie będzie nakładać na nich kar z mocą wsteczną, powiedział Akhil Mooken, rzecznik Peel Regional Police. Grzywna może sięgać nawet 1800 dol. na osobę dziennie.

Rzecznik Zdrowia Publicznego potwierdził, że zgodnie z ustawą osobie, która nie podporządkuje się obowiązkowej kwarantannie, grozi kara w maksymalnej wysokości 750 000 dol. i / lub sześć miesięcy pozbawienia wolności. Wiele osób uważa, że przepisy te są niekonstytucyjne i grzywny będą oddalane przez sądy.