Nowe ognisko epidemiczne COVID-19 zostało ogłoszone w Cottonwoods Care Center w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie  personel i  mieszkańcy otrzymali już szczepionki, poinformowała w poniedziałek dr Bonnie Henry główny lekarz prowincji.

Dr Henry powiedziała, że ​​szczepienia nie oznaczają zatrzymania transmisji i że należy zachować środki ostrożności dla seniorów i domów opieki.

„Możemy mieć do czynienia ze społeczną transmisją nawet wtedy, gdy ludzie są w pełni zaszczepieni” – tłumaczyła wskazując jednak, że  „choroba wydaje się być łagodniejsza i nie przenosić tak bardzo, ma mniej gwałtowny przebieg”.

Dwóch pracowników i 10 rezydentów uzyskało pozytywny wynik testu na Covid-19 w ośrodku opieki długoterminowej Cottonwoods w Kelowna. Henry poinformowała,  że ​​niektóre przypadki dotyczyły osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki.

„To przypomina nam, że chociaż jesteśmy przekonani, iż szczepionka jest bardzo skuteczna i zapobiega ciężkim chorobom oraz śmierci, niekoniecznie oznacza to, że wszystkie  zakażenia zostaną zatrzymane”.

Henry dodała, że do końca miesiąca prowincja wyda nowe zalecenia, które pozwolą na częstsze wizyty w ośrodkach opieki długoterminowej.

Centra telefoniczne w BC od poniedziałku przyjmują rezerwacje terminów szczepień przeciwko COVID-19 dla  najstarszych mieszkańców prowincji.

Do tej pory w prowincji podano 333327 dawek szczepionek COVID-19

Podczas konferencji prasowej Henry zasygnalizowała również złagodzenie niektórych ograniczeń prowincji, które mogą nastąpić w nadchodzących tygodniach, szczególnie w odniesieniu do przepisów dotyczących sportu i ceremonii religijnych.

Dodała, że ​​zdolność przenoszenia wirusa prawdopodobnie zniknie wraz z nadejściem wiosny i lata, ale środki ostrożności, takie jak dystansowanie się, spotkania na zewnątrz i noszenie masek, pozostaną w mocy, nawet jeśli inne ograniczenia będą stopniowo łagodzone.

Premier Justin Trudeau ogłosił tymczasem, 11 marca „narodowym dniem obchodów” pandemii COVID-19.

Dzień ten ma na celu upamiętnienie ponad 22 000 osób w Kanadzie, które zmarły z wirusem, oraz “uznanie wszystkich innych zmian, jakie zaszły w naszym życiu w ciągu ostatniego roku”.