Canadian Pacific kupi amerykańską linię kolejową Kansas City Southern za 25 miliardów dolarów. Dzięki temu powstanie pierwsza sieć połączeń kolejowych o długości 32 000 kilometrów, która połączy Kanadę, Stany Zjednoczone i Meksyk. Trasy będą prowadzić przez amerykański środkowy zachód do portów wzdłuż Zatoki Meksykańskiej i do Meksyku.

Dyrektor CP, Keith Creel, zapewnił, że główną siedzibą CP pozostanie Calgary. Przedsiębiorstwo nie planuje zwolnień i przenoszenia biur. Podkreślił, że takie połączenie linii wzmacnia łańcuchy dostaw, co jest szczególnie ważne teraz, w czasie pandemii.

Umowa została zawarta dzięki wejściu w życie w lipcu ubiegłego roku nowej umowy handlowej między Kanadą, USA i Meksykiem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Transakcja nastąpiła dwa miesiące po odwołaniu realizacji projektu Keystone XL przez prezydenta Joe Bidena w pierwszym dniu urzędowania. Creel mówi jednak, że to nie było powodem kupienia linii Kansas City Southern. Przypomina, że transport ropy naftowej to tylko 5 proc. dochodów CP. Nowe linie są połączone z Hardisty w Albercie, gdzie zaczyna się istniejący rurociąg Keystone XL. Możliwe więc, że transport ropy się rozwinie. Głównym źródłem dochodu pozostaje transport zboża (24 proc. dochodów w 2020).

Wartość rynkowa CP to 50,6 miliarda dolarów. CP jest drugim operatorem kolejowym w Kanadzie, po Canadian National Railway.

Na wiadomość o transakcji entuzjastycznie zareagował premier Alberty, Jason Kenney, i Business Council of Alberta. Scott Crockatt, wiceprzewodniczący rady przedsiębiorców, zwracał uwagę na otwierające się możliwości eksportowe.

Transakcja musi być jeszcze zatwierdzona przez odpowiednie urzędy regulacyjne.