Kanadyjska agencja statystyczna twierdzi, że jest gotowa przeprowadzić spis powszechny w 2021 r. w przyszłym miesiącu, pomimo obaw o przebieg pandemii COVID-19 w nadchodzących miesiącach.

Dyrektor generalny spisu ludności, Geoff Bowlby, powiedział CBC News, że fakt, iż kilka prowincji zaostrza ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego w odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków COVID-19, nie zmienia podejścia Statistics Canada.

„Od samego początku planowaliśmy działać w ramach pandemii… Dlatego mamy bezpieczne protokoły – żadnych wizyt w domu, masek, ograniczanie liczby wizyt przy drzwiach poprzez większe wykorzystanie internetu, poprzez większe wykorzystanie… rozmów telefonicznych”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dzień Spisu Ludności przypada na 11 maja. Od 3 maja Kanadyjczycy będą otrzymywać pocztą od Statistics Canada dokumenty zawierające instrukcje dotyczące wypełniania kwestionariuszy w pełnym i skróconym formularzu. Agencja podała, że ​​spodziewa się, że dziewięć na 10 gospodarstw domowych zakończy spis powszechny przez Internet lub telefon – tyle samo, co w 2016 r.

Z pozostałymi 10 procentami skontaktujemy się najpierw telefonicznie, aby przypomnieć im o wypełnieniu formularzy. Osoby, które nie wypełnią ankiety po skontaktowaniu się telefonicznym, od końca maja lub czerwca mogą być odwiedzone przez rachmistrza spisowego. Rachmistrz będzie miał ścisłe polecenie noszenia maski, przebywania w odległości dwóch metrów i przeprowadzania rozmów tylko na zewnątrz.

Spis gromadzi informacje demograficzne o populacji Kanady.

Agencja zapowiedziała, że ​​zatrudni rekordową liczbę lokalnych rachmistrzów do przeprowadzania ankiet wśród ludności rdzennej w północnej Kanadzie.

Bowlby przyznał, że obawia się, że wyjątkowe okoliczności pandemii mogą doprowadzić do niskiego wskaźnika odpowiedzi. Powiedział, że celem jest osiągnięcie wskaźnika odpowiedzi w 2016 r. Wynoszącego 98,3 procent – mniej niż 98 procent może zagrozić jakości danych.

„Mamy sposoby, aby to nadrobić podczas przetwarzania danych… Ale istnieją ograniczenia dotyczące tych technik i musimy upewnić się, że te dane są wysokiej jakości” – powiedział Bowlby.

„Dane ze spisu powszechnego są tak ważne, aby można je było wykorzystać do  transferów finansowych między rządem federalnym a rządami prowincji i terytoriów. Obecnie są one wykorzystywane w kampaniach szczepień, dzięki czemu wiemy, gdzie wysyłać szczepionki i jak  śledzić sukces programu szczepień. ”

Bowlby uważa, że niektóre dane zebrane w tym roku wskażą, jak pandemia przekształciła społeczeństwo i zachowania ludzi.

„Będzie więcej danych  niż kiedykolwiek wcześniej”.