Mieszkańcy Kanady mogą udać się do Stanów Zjednoczonych w celu uzyskania szczepienia przeciwko COVID-19 i uniknąć kwarantanny po powrocie, jeśli spełnią kilka prostych warunków potwierdziła Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego.

Warunki te obejmują posiadanie notatki od licencjonowanego pracownika służby zdrowia w Kanadzie, że szczepienie jest konieczne z medycznego punktu widzenia, oraz pisemny dowód od licencjonowanego dostawcy szczepionek w USA.

Przepisy dotyczące kwarantanny uchwalone przez rząd federalny zawierają wyjątek dla podstawowych usług medycznych uzyskanych za granicą. Agencja twierdzi, że szczepienie na koronawirusa mieści się w tej definicji.

Zwolnienie oferuje wielu osobom  stosunkowo prosty sposób na szybkie uzyskanie pożądanego szczepienia i ewentualne załatwienie osobistych spraw w USA.

Ponadto, aby kwalifikować się do zwolnienia, podróż musi odbywać się prywatnym pojazdem, ale może obejmować osobę wspierającą.

Po powrocie, zdaniem władz zdrowotnych, podróżni zwolnieni z kwarantanny muszą przez cały czas nosić maskę w miejscach publicznych i przechowywać listę bliskich kontaktów i odwiedzonych miejsc przez 14 dni.

Co ważne, Health Canada zauważyło, że amerykańscy agenci graniczni mają ostatnie słowo w sprawie tego, kogo wpuścili, i że podróżni powracający muszą dostarczyć wymagane dokumenty agentom Canada Border Services w celu podjęcia ostatecznej decyzji o zwolnieniu z kwarantanny.

Premier Justin Trudeau zasugerował we wtorek, że trzy czwarte Kanadyjczyków będzie musiało zostać zaszczepionych przeciwko COVID-19, zanim będzie można ponownie otworzyć granicę kanadyjsko-amerykańską .

Te same szczepionki produkowane w Kalamazoo w stanie Michigan są również rozprowadzane w Kanadzie, ale popyt w USA jest niższy.

Rząd federalny powiedział, że miliony dawek szczepionki COVID-19 zaczną napływać w najbliższych dniach, ale dostawy pozostają ograniczone w wielu obszarach.