Maska ​​z tkaniny może nie zapewniać takiej ochrony, jakiej byśmy sobie życzyli, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego opublikowała nowe wytyczne dotyczące masek COVID-19 zalecając przede wszystkim maski medycznochirurgiczne i respiratory   N-95 lub KN-95 zamiast z tkanin.

„Podczas gdy maski niemedyczne mogą pomóc w zapobieganiu  rozprzestrzeniania się COVID-19, maski medyczne i respiratory zapewniają lepszą ochronę” stwierdza Agencja Zdrowia Publicznego Kanady.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Respiratory (takie jak maski N-95 i KN-95) są uważane za najwyższy poziom ochrony i były wcześniej zalecane tylko dla pracowników służby zdrowia mających bezpośredni kontakt z zakażonymi pacjentami. W obszarach wysokiego ryzyka maski takie dodatkowo wymagają „testu dopasowania”.

 

Dr Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, opublikowała ostatnio serię tweetów  na temat rozprzestrzeniania się Covid w powietrzu używając analogii do biernego palenia.

Rosnącą liczba dowodów sugeruje, że COVID-19 rozprzestrzenia się w dużej mierze przez aerozole (drobne cząstki, które mogą wisieć w powietrzu przez długi czas), a nie tylko przez kropelki oddechowe (większe cząstki) przenoszone przez bliski kontakt z osobą zarażoną.

To z kolei oznacza, że ​​ważna jest ponowna ocena masek.

Niektórzy lekarze zalecają noszenie respiratora, takiego jak ta maska ​​N-95, jeśli przebywamy  w zamkniętym pomieszczeniu z innymi ludźmi przez dłuższy czas.

Noszenie maski jest ważne, nawet gdy jesteś w pełni zaszczepiony, mówią eksperci PHAC, ponieważ chociaż jest to znacznie mniej prawdopodobne, zakażenie wirusem wywołującym COVID-19 – zwłaszcza wariantem delta – może się zdarzyć.

Innym ważnym czynnikiem, który zmienił się od początku pandemii, twierdzą eksperci, jest masowa produkcja i dostępność masek w Kanadzie.

Kiedyś masek N-95, było ich za mało dla pracowników służby zdrowia. Zatem zachęcano do używania innych alternatyw  Teraz mamy kanadyjskich producentów produkujących maski typu N-95 i są one znacznie szerzej dostępne niż kiedyś

Eksperci są zgodni, że każda maska ​​jest lepsza niż brak maski, ponieważ wyłapuje ona kropelki i aerozole pochodzące z nosa i ust użytkownika oraz chroni innych. Istnieje jednak coraz więcej dowodów że maska  wyższej jakości może również zapewnić pewną ochronę użytkownikowi.