Do Boga

Napięcie na Białorusi nie  maleje i moc ludzi boi się rozlewu krwi. Dlatego napisałem list do prawosławnych i katolickich biskupów, by rozpoczęli wspólne modlitwy o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Pytanie czy to zrobią.

Rocznica śmierci Marszałka.

12 maja w Belwederze zmarł Marszałek Piłsudski i endecy nie mogą darować Jego zwolennikom, że pod Jego pomnikiem składali teraz kwiaty.

        Niestety nie byłem w Polsce, by to zrobić, ale w Mińsku zamówiłem tego dnia w mym parafialnym kościele mszę za Marszałka.

        Dodam, że bardzo chciałem być w 1985 roku w 50 rocznice Jego śmierci na Wawelu przy Jego trumnie, ale komuna mi wizy odmówiła.

        Zaś tej nocy miałem sen. Z kilku osobami byliśmy z Marszałkiem w Łazienkach i z 80 metrów od pomnika Szopena Marszałek zasłabł. Położyliśmy Go najpierw na ławeczce, a po chwili z Józefem Beckiem wzięliśmy go na ręce i odnieśli do Belwederu.

Czy jest EPIDEMIA ?

        Ostatnia wielka na przełomie 1918-1919 roku pochłonęła na całym świecie, głównie w Europie i Ameryce Północnej, ponad 50 milionów ludzi a dotąd obecna poniżej 4 mln. W ”normalnych” czasach w Polsce umiera około tysiąc ludzi dziennie a w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy poniżej 1500.

        Pytanie czy jest to naprawdę taka plaga co wymaga niesamowitych ostrożności i wydanie wielkich pieniędzy do jej zwalczania? Na ten temat można w internecie znaleźć ciekawy tekst Janusza Korwin Mikiego :

        Korwin-Mikke wprost: Braun miał rację! Nie ma żadnej P*NDEMII! To BIZNES i GRUBA KASA! \\ Wolność TV

Przedłużenie kicia

Prezesce Związku Polaków na Białorusi przedłużono areszt na dalsze trzy miesiące, a władze w Warszawie ani me ani be

Znaki klęski

        Władca Białorusi wyraźnie przygotowuje się do opuszczenia kraju. Państwowe firmy nagle stają się bankrutami bo odbiorcy towarów z zagranicy w porę nie regulują zobowiązań. Zapewne płacą nie oficjalnym dłużnikom, a na wskazane przez Łukaszenkę lub jego synów zagraniczne konta.

80 rocznica

        Już tylko 8 tygodni dzieli nas od rocznicy najazdu Hitlera na Sowiety. Wiadomo wtedy Niemcy wymordowali z Litwinami w Kownie ponad 3 tysiące Żydów, w Białymstoku spalili w bożnicy z 900 Żydów, a ileś tysięcy wspólnie z Ukraińcami zamordowano we Lwowie.

        Ale nie mordowano Żydów w bardzo polskim Wilnie czy Brześciu, gdzie było ich moc.

        Tu i tam sugeruję, by zrobić na odpowiednim poziomie sesję naukową 4-5 lipca, by powiedzieć światu jak tam naprawdę było.

        Będzie to o tyle prostsze, bo ostatnio Białostocki Sąd Administracyjny zdecydował o odtajnieniu wszystkich materiałów na ten temat.

        Kto np. przygotowuje plakaty  na uroczystości w Jedwabnym ze słowami: – Czekamy na ekshumacje.

Polowanie na zakazane kolory

        Prezydent Łukaszenko zakazał wszystko co mu przypomina biało-czerwono-białą flagę pierwszej niezależnej Białorusi. Więc nie wolno nosić białych skarpet z czerwonymi szlaczkami czy wywieszać na balkonie białej i czerwonej bielizny.

200 lat śmierci

        Minęła rocznica odejścia zaświaty Napoleona Bonapartego i trochę o Nim pisano. Trzeba jednak powiedzie najważniejsze On przywrócił Polskę w formie Księstwa Warszawskiego. Było malutkie, ale było. Dalej dzięki polskim wojskom i księciu Józefowi Poniatowskiemu powiększyło się znacznie. Potem więc łatwiej było Polskę przywrócić pod jej właściwą nazwą choć z obcym Królem rosyjskim Carem.

Podziemie medyczne

        Coraz więcej ludzi już nie tylko w Polsce stosuje ze skutkiem amantadynę, której stosowanie do leczenia convirus-19 rozpoczął przemyski lekarz pan Bodnar. Idą już jakieś oficjalne badania kliniczne. Zapewne za 2 miesiące będą wyniki co nie zmienia faktu, że sporo ludzi umiera, a mogło by przeżyć, gdyby nie opór „ustawionych lekarzy”.

 

Strzępy zabytków.

        W Internecie natrafiłem na kilkanaście filmików o zabytkach naszej kultury. Jest film o pałacu Raczyńskich w Rogalinie, o pałacu Zamoyskich w Kołówce, pałacu Potockich Łańcucie, o Wilanowie Branickich i Potockich, o Nieborowie Radziwiłów  czy o Montrezorze Reyów i Branickich pod Paryżem (patrz foto) dokąd bez trudu w półtorej godziny można dotrzeć.

        Ale ile tysięcy dworów z ich ciekawymi zabytkami dzięki komunie przepadło?

Swadny generał.

        W Rosji carskiej było modne na przyjęciach ślubnych mieć wśród gości emerytowanego generała i sporo ich w ten sposób dorabiało do emerytury.

        Teraz okazuje, że takim „swadnym generałem” chce być sam Lech Wałęsa. Ciekawy jestem ile by kosztowała zaproszenie noblisty na jubel. Jak niezbyt dużo to warto bo jakaś stacja TV uwieczni imprezę za darmo.

Zaduszki prawosławnych.

        Obchodzone są na Białorusi jako święto państwowe dziewiątego dnia po prawosławnej Wielkanocy.

        Z zasady co roku idę na cmentarz prawosławny niedaleko od mego mieszkania i składam tam  kwiaty na grobie nadal bardzo popularnego byłego I sekretarze Komunistycznej Partii Białorusi Maszerowa, który był głową kraju w latach 1970-80 i doprowadził do wspaniałego jego rozwoju. Miesiąc przed śmiercią w sfingowanym przez Andropowa w wypadku samochodowym zezwolił, na odprawianie w Mińsku w zapuszczonej kaplicy cmentarnej katolickiej mszy.

        Tego roku, jak w poprzednich latach, na płycie przed jego pomnikiem było nie tylko moc kwiatów, ale też malowane jajka i chleb.

        Przy okazji dowiedziałem się, że dość okazałe pomniki nad grobami różnych bardziej znamienitych Białorusinów fundowały nie rodziny, ale instytucje, gdzie dawniej pracowali.

        Przed wejściem na cmentarz było trzech popów, którzy na mych oczach z pół godziny czekali bezskutecznie, by ktoś poprosił ich o pokropienie święconą wodą grobu krewnego.

Problemy naszej cywilizacji

        Wedle Stanisława Michalkiewicza:  Rewolucja komunistyczna chce zniszczyć podstawy chrześcijaństwa i łacińskie fundamenty prawa!

Polecam obejrzeć też w internecie

        W czym Polska jest najlepsza na świecie | Wizja Polski w przyszłości.

Lekarstwo

        Przeczytałem Ligi Obrony Suwerenności  z 10 maja na temat prześladowania Polaków Białorusi i zgadzam się z nim całkowicie.

        Problem, że Łukaszenko zwany przez obywateli Kołchoźnikiem nie dostał po łapach kiedy zaczął lat temu „numery” w stosunku do swych Polaków. To go rozzuchwaliło a polska „dyplosr…” ma na co zasłużyła, a wiadomo, że choroba nie leczona w porę zagraża życiu.

        Zresztą czy na antypolskie numery Litwy lub Ukrainy była reakcja?

        Władze Polski mogą Łukaszence trzasnąć w „buzie” już 24 maja zamknąć transport  kolejowy kontenerów z Chin przez Białorusi, Polskę i dalej do Europy. To uderzy w Chiny, a te zaraz dobiorą się do skóry Łukaszenki.

        Trzeba wtedy postawić konkretne warunki przed ponownym uruchomieniem Jedwabnego Szlaku, by Łukaszenko wiedział, że Polska zareaguje na ewentualne ponownie jego „miłe” działania.

Wojna w eterze.

        Ulubiony przeze mnie ukraiński dziennikarz i milioner Dymitr Gordon jest stale atakowany przez „gwiazdę rosyjskiej TV” imć Sołowiowa. Oglądając te utarczki zapewne nie tylko ja się śmieję bowiem atakowany pięknie i dowcipnie odpowiada przeciwnikowi. Nawet stworzył pieśń jego wyśmiewającą i stale przeciwnikowi dziękuje za tworzenie mu masy zwolenników.

        Szkoda, że Konfederacja nie robi jego śladem z Kaczora i spółki… balona

9 Maja

        Jak od lat była w Moskwie Parada Zwycięstwa, które kosztowało w wyniku podłego prowadzenia wojny z 27 mln samych obywateli ZSSR. Tym razem z Putinem odbierał ją prezydent Tadżikistanu, który teraz bardzo potrzebuje jego pomocy. Dla porównania w 1995 r. z Jelcynem przyjmowało paradę 62 głów państw, a w 2005 było ponad czterdziestu. To świadczy o podłej sytuacji Rosji Putina.

Aleksander Pruszyński