Zdjęcie olbrzymiego pnia starego drzewa przewożonego ciężarówką na Vancouver Island wywołało oburzenie na całym świecie. Pień jest tak szeroki, jak naczepa ciężarówki i stanowi jej jedyny ładunek.

Rzecznik prasowy ministerstwa leśnictwa z Kolumbii Brytyjskiej potwierdził, że takie drzewo rzeczywiście zostało ścięte w północnej części wyspy między marcem a połową sierpnia 2020 roku. Było to kilka miesięcy przed wprowadzeniem nowych zasad ochrony starych gigantycznych drzew. Special Tree Protection Regulation weszło w życie 11 września 2020 roku. Chroni wszystkie ogromne drzewa, niezależnie od gatunku. Obecnie po zmianie przepisów ścięcie drzewa takich rozmiarów, jak to przedstawione na zdjęciu, byłoby nielegalne. Kary za wycinkę sięgają 100 000 dol.

Ministerstwo wyjaśniło, że drzewo zostało przewiezione do Lower Mainland w celu składowania, a potem było sprzedane do Port Alberni do przeróbki i właśnie tam było przewożone.

Autorką zdjęcia jest Lorna Beecroft. Fotografia trafiła od razu do mediów społecznościowych. przez pierwsze dwa dni przekazano ją dalej 15 000 razy na twitterze i 18 000 razy na fejsbuku. Wypowiadały się osoby m.in. z Japonii, Danii i Niemiec.

Beecroft mówi, że zrobiła zdjęcie, bo nie wierzyła własnym oczom. Nigdy nie widziała tak olbrzymiego pnia, “to drzewo mogło mieć z 1000 lat”. Dodaje, że pracowała w przemyśle drzewnym w Interiorze i generalnie nie sprzeciwia się wycince, ale tak stare drzewa powinny być chronione. Dziwi się, że ścięto tak wielkie drzewo, gdy niedaleko trwają protesty ekologów. W innej części Vancouver Island, niedaleko Port Renfrew, niedawno aresztowano 127 osób. Grupa chciała zatrzymać legalną wycinkę prowadzoną przez firmę Teal-Jones.

Okazało się, że drzewo trafi do tartaku w Port Alberni i będzie surowcem do budowy części do gitar w rodzinnej firmie Acoustic Woods Ltd. Ed Dicks z Acoustic Woods mówi, że będzie można z niego zrobić 3000 pudeł rezonansowych. Wyjaśnia, że kupując drewno pracownicy nie wybierają drzewa, z którego ma pochodzić.