Jak za zimnej wojny – Steadfast Defender 2021 szybki przerzut wojsk USA do Europy

Był to rodzaj ćwiczeń, które miały miejsce regularnie  w czasach zimnej wojny ze Związkiem Radzieckim.

W rzeczywistości minęły prawie cztery dekady, odkąd państwa NATO jako grupa ćwiczyły organizacyjnie i logistycznie złożone zadanie szybkiego przemieszczania wojsk i sprzętu przez potencjalnie wrogi Ocean Atlantycki w celu wzmocnienia Europy.

W ciągu minionych dwóch tygodni okręty wojenne, okręty podwodne i samoloty należące do zachodniego sojuszu wojskowego ćwiczyły zabezpieczenie morskich linii komunikacyjnych w przypadku działań wojennych w Europie.

 

Z powodu odrodzenia się rywalizacji wielkich mocarstw w ostatnich latach, NATO widzi potrzebę przygotowania swoich członków do wspólnej pracy na atlantyckim teatrze działań, który może nie być tak łagodny w przyszłości.

Tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa w lutym 2020 r. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła własne ćwiczenie wstępne, które koncentrowało się na zorganizowaniu konwoju, aby pomóc Europie w sytuacji zagrożenia — po raz ostatni przeprowadzono takie ćwiczenia w 1986 roku

Ćwiczenia NATO odbywają się z udziałem kanadyjskiej fregaty HMCS Halifax. W ćwiczeniach, których pierwsza faza zakończyła się w niedzielę, wzięło udział ponad 5000 marynarzy, marines, lotników i innego personelu wojskowego z całego sojuszu.

Wśród innych okrętów biorących udział w projekcie był najnowszy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, z kompletem samolotów bojowych F-35B stealth.

Kolejna faza ćwiczeń przetestuje zdolność NATO do szybkiej koordynacji i przemieszczania wyładowanych wojsk i sprzętu w całej Europie. W tym samym czasie grupa zadaniowa Sojuszu o bardzo wysokiej gotowości — składająca się z 4000 żołnierzy i dowodzona przez Turcję — zostanie wysłana do Rumunii w celu ukończenia ćwiczeń.

Manewry poprzedzają szczyt między prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. A także  po niedawnym komunikacie Rosji, że na stałe umieści duże siły wojskowe na swojej zachodniej granicy i reaktywuje dawno uśpione dowództwo armii z czasów zimnej wojny, aby kontrolować i koordynować te siły.

Ćwiczenia  Steadfast Defender 2021, przebiegają w trzech fazach.
Z ponad 9000 uczestników z ponad 20 sojuszników i partnerów z Ameryki Północnej i Europy, Steadfast Defender 2021 poprawi interoperacyjność sił sojuszniczych i przećwiczy mobilność wojskową w całej Europie. Ćwiczenia przyczynią się również do zacieśnienia współpracy z naszymi krajami partnerskimi – Finlandią i Szwecją.

„Exercise Steadfast Defender to pierwsze z serii ćwiczeń prowadzonych przez NATO, które mają zapewnić, że nasze siły są przeszkolone, interoperacyjne i gotowe do reagowania na zagrożenia z dowolnego kierunku” – powiedział Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO Europa (SACEUR) Tod D. Wolters..

Ćwiczenie będzie również pierwszym dużym testem dostosowanej struktury dowodzenia NATO. Obejmie ona dwa nowe dowództwa, jedno skupione na logistyce i wzmocnieniu, Joint Support and Enabling Command (JSEC), z siedzibą w Ulm w Niemczech, a drugie skupione na Północnym Atlantyku, Joint Force Command Norfolk (JFCNF) z siedzibą w Norfolk , Wirginia, w USA

 

za https://shape.nato.int/