Malejące zainteresowanie przyjęciem pierwszej dawki szczepionki COVID-19,  może przełożyć się na dłuższe oczekiwanie na pełne ponowne otwarcie prowincji, ostrzega Albertan premier Jason Kenney.

Poniedziałkowa aktualizacja dotycząca COVID-19 w Albercie dostarczyła zarówno zachęcających, jak i zniechęcających informacji na temat  wysiłków prowincji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Prowincja  zgłosiła 127 nowych przypadków, co stanowi najmniejszą dzienną kwotę od początku października, kiedy druga fala zaczęła rosnąć.

Ale zmalała też liczba osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki: 9 179 osób  najmniej w ciągu jednego dnia od początku kwietnia, kolejne 15 914 osób otrzymało drugą dawkę.

„Docieramy teraz do tego krytycznego punktu, w którym każda dodatkowa osoba, która zdecyduje się na pierwszą dawkę, będzie w stanie przyspieszyć pełne otwarcie  Alberty” – powiedział Kenney w poniedziałek.

„Jeśli powstrzymywałeś się z tego czy innego powodu, teraz jest czas, aby dostać zastrzyk”.

Plan ponownego otwarcia Alberty jest bezpośrednio powiązany ze wskaźnikami szczepień i liczbą hospitalizacji .Etap 2, rozpoczynający się w czwartek, wymagał zaszczepienia 60 procent kwalifikujących się mieszkańców Alberty w wieku 12 lat i starszych, a liczby hospitalizacji   poniżej 500

Etap 3, kiedy większość ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego ma zostać zniesiona, rozpocznie się dwa tygodnie po tym, jak prowincja osiągnie próg 70 procent.
Tymczasem w Albercie podano w zeszłym tygodniu 140 313 pierwszych dawek szczepionki  co stanowi spadek o 67 242 w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Kenney przyznał w poniedziałek, że prowincja może spodziewać się „skoku spadku” COVID-19, podobnego do innych chorób zakaźnych, w oparciu o „pogodę, sezonowość i inne czynniki”.

„Będą nowe warianty i będą pojawiać się i znikać, ale kluczowe jest po prostu zwiększenie ochrony naszej populacji poprzez szczepionki” – stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Kenney oczekuje, że 80 procent kwalifikujących się mieszkańców Alberty zostanie w pełni zaszczepionych obiema dawkami do końca września.