Pomnik Sir Johna A. Macdonalda został usunięty z jego rodzinnego miasta, Kingston w Ontario. Statua stała w miejskim parku.

Radni Kingston zagłosowali w czwartek wieczorem za przeniesieniem pomnika z parku na cmentarz Cataraqui, na który pierwszy premier jest pochowany. Burmistrz Bryan Paterson powiedział później, że decyzja nie była łatwa i zdaje sobie sprawę, że nie wszystkich ona zadowala. Wyraził jednak nadzieję, że będzie sygnałem dla lokalnej społeczności i pokaże gotowość władz do rozmowy na temat spuścizny Macdonalda.

1 czerwca w sprawie przyszłości innego pomnika Macdonalda głosowali radni Charlottetown, PEI. Zapadła decyzja o usunięciu. W kwietniu pierwszego premiera skreślili z miejskiego pejzażu radni Reginy.

Żądania usunięcia pomników Macdonalda odżyły po odkryciu szczątków 215 dzieci ze szkoły rezydenckiej w Kamloops. To właśnie rząd Macdonalda wprowadził system szkół rezydenckich w 1883 roku. Szacuje się, że w szkołach zmarło 3200 dzieci wywodzących się z ludności rdzennej. Na celowniku znalazły się też pomniki Egertona Ryersona, prominentmego pedagoga i głównego twórcy koncepcji szkół rezydenckich. 6 czerwca statua Ryersona została przewrócona w kampusie uniwerytetu Ryersona w Toronto. Rektor uniwersytetu, Mohamed Lachemi, powiedział, że pomnik nie zostanie odbudowany. Jesienią ubiegłego roku Lachemi powołał grupę roboczą, która zajmuje się sprawą zmiany nazwy uczelni.