W czwartek 8 lipca rozpoczęło się pierwsze wbicie łopaty pod budowę pomnika Spirala Zwycięstwa upamiętniającego wkład polskich sił powietrznych w zwycięstwo nad Niemcami w 1945 roku; „Bohaterom walczącym w Polskich Siłach Powietrznych u boku RAF podczas II Wojny Światowej” – lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet.

Pomnik „Spirala Zwycięstwa”, nad którym prace mają się toczyć do końca tego lata, będzie przypominać zarówno o lotnikach, jak też o służbach pomocniczych.

Organizatorami budowy pomnika są grupa działaczy polonijnych i Fundacja im. Maksymiliana Kolbego w Mississauga. Prowadzona jest zbiórka środków, a organizatorzy podkreślili istotną pomoc w tym względzie federalnego ministerstwa ds. weteranów. Za pomoc, dziękowali też Instytutowi Pamięci Narodowej, który od początku projektu jest patronem honorowym. Fundacja im. Maksymiliana Kolbego finalizuje zaś obecnie porozumienie z IPN dotyczące finansowego wsparcia budowy

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Budowę pomnika można wesprzeć tutaj

https://charity.gofundme.com/o/en/campaign/spiral-of-victory-monument

Pamięć o polskiej historii i jej bohaterach jest szczególnie żywa wśród Polonii kanadyjskiej. Dzięki nieustannym wysiłkom społeczności polonijnej kolejne pokolenia kształtowane są w duchu patriotyzmu, szacunku i dumy z bycia Polakiem. To właśnie z potrzeby upamiętnienia polskiej historii powstał wyjątkowy projekt budowy pomnika poświęconemu polskim lotnikom, Pomocniczej Służbie Kobiet i personelowi naziemnemu w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii — Royal Air Force w latach 1939–45.

Monument „Spirala Zwycięstwa”, będzie pierwszym i jedynym jak dotąd w Kanadzie pomnikiem informującym o kluczowej roli Polaków w czasie II wojny światowej, a przede wszystkim w Bitwie o Anglię, przypominającym o ich odwadze i poświęceniu — symbolem Polski walczącej i zwyciężającej.

Organizatorami tego przedsięwzięcia jest grupa działaczy polonijnych tworzących Komitet ds. budowy pomnika oraz Fundacja im. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze. Pomnik ma stanąć na terenie Polskiego Centrum im. Jana Pawła II, a jego odsłonięcie planowane do końca 2021 r.. Jednak aby to się udało, potrzebne jest zebranie funduszy na budowę tego wyjątkowego miejsca pamięci.

Oryginalnymi Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli zasłużeni weterani Jan Gasztold były prezydent Stowarzyszenia Lotników Polskich Skrzydło „Warszawa” oraz Bolesław Fujarczuk, który służył jako radio-operator pokładowy w legendarnym Dywizjonie 303.

Na początku ubiegłego roku do komitetu zaproszono również śp. Pułkownika Marcelego Ostrowskiego, pilota, strzelca pokładowego 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej, odznaczonego za swoje zasługi m.in. orderem Virtuti Militari.

Jak podkreśla Bolesław Fujarczuk monument będzie dowodem pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność
To właśnie Bolesław Fujarczuk, Jan Gasztold i Marceli Ostrowski, a także jego syn Chris Ostrowski zwrócili się do dwójki znanych wśród Polonii artystów Ani i Wojtka Biczysko z propozycją stworzenia projektu pomnika. — Nikt nie ma chyba wątpliwości, że potrzeba podtrzymywania pamięci o tych czasach i ludziach jest oczywistą sprawą każdego człowieka o polskich korzeniach. Dlatego kiedy w marcu tego roku zwrócono się do nas z prośbą o stworzenie szkicu, przyjęliśmy to wyzwanie stwarzając projekt rzeźby współczesnej „Spiral of Victory – Spirala Zwycięstwa” – mówi Wojtek Biczysko. Jak twierdzą autorzy projektu największą inspiracją była dla nich znajomość z lotnikami – świadkami tamtych wydarzeń m.in. śp. płk. Marcelim Ostrowskim, a także Janem Gasztoldem czy Bolesławem Fujarczukiem.

Od początku ich artystycznym zamierzeniem było stworzenie monumentu, który oddawałaby symbolikę zmagań Polaków — Cała forma tej rzeźby ma charakter wznoszącej, dynamicznej kompozycji. Oglądana z daleka reprezentuje lekkość lotu i romantykę wojowników powietrznych. Kompozycja umieszczona na wysokości 12 stóp ma reprezentować walkę samolotów tamtych czasów – mówi Wojtek Biczysko.

Niezwykle istotne jest także usytuowanie pomnika w sercu polonijnych wydarzeń, czyli na terenie Polskiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II w sąsiedztwie największej parafii polonijnej na świecie — Kościoła im. Maksymiliana Kolbego.

– To wielki zaszczyt dla nas, że spośród tak wielu różnych lokalizacji to właśnie na terenie Centrum Jana Pawła II zostanie zrealizowana ta szlachetna idea. Jestem przekonany, że umiejscowienie „Spirali Zwycięstwa” w miejscu gdzie skupia się ogromna liczba Polonii zapewni należytą ekspozycję i pozwoli na godne uczczenie polskich bohaterów – komentuje Ted Fujarczuk Prezes Fundacji im. Maksymiliana Kolbego w Mississauga.

Komitet ds. budowy pomnika „Spirala Zwycięstwa”