Naczelny rabin Polski Michael Schudrich został przyjęty w polskim Senacie, gdzie na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (PO) w związku z ostatnio przegłosowanymą przez Sejm poprawką do kodeksu postępowania administracyjnego (KPA) ograniczającą do 30 lat zgłaszanie niezgody na podjęte decyzje własnościowe. Podniósło się w tej sprawie larum w Izraelu – choć tak po prawdzie nie rozumiem dlaczego? To przecież nie o Izrael chodzi.

        Nie jestem prawnikiem, więc komuś muszę w tym wszystkim ufać, bo nie można znać się na wszystkim. Mój guru felietonowy (i nie tylko) Stanisław Michalkiewicz publikujący swoje felietony na łamach Gońca, prawnik z wykształcenia, uważa, że ta poprawka w niczym nie zmienia uzurpowania sobie przez amerykańskie organizacje żydowskie prawa do roszczeń tak zwanych bezspadkowych od nas, ale zabezpiecza prywatyzację dokonaną w okresie transformacji po-komunistycznej – czyli jakieś 30 lat temu. To by wyjaśniało bardzo dziwny przebieg głosowania w Sejmie (także niektórzy z lewicy i PO się dołączyli do poparcia). Tym sposobem wyklucza się, że a nuż ktoś sobie przypomni, że  tzw. po-komunistyczne uwłaszczenia na dużą skalę były robione ‘na dziko’? Ale jak zwykle, rejwach i tak dobrze zrobić w czyimś mrowisku, jak mrówki żołnierze nie strzegą swego domu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Rabin Schudrich na forum wyższej izby polskiego parlamentu polskiego Senatu wygłosił płomienne przemówienie do polskich senatorów (ciekawe ilu z nich ma żydowskie korzenie), chyba nie do wszystkich Polaków, bo niby z jakiej racji? Było w tym przemówieniu odwołanie się do Biblii i do 7-go przykazania ‘nie kradnij’.

        A może to było adresowane do samego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który przed karierą polityczną w PO  zasłynął był z ‘kopertek’, jakie pobierał jako specjalista torakochirurg (od klatki piersiowej) od chorych liczących na leczenie w szpitalu w Szczecinie, którego profesor Grodzki był ordynatorem.

        Zgodnie z tym co ujawnia tygodnik ‘w Sieci’ numer 23, 7-14 czerwca, 2021, artykuł Marka Pyzy i Macina Wikło ‘Życzliwość w cenie’, znalazło się ponad 200 pacjentów, którzy kopertkami kupowali sobie życzliwość, zdrowie, a także i życie u lekarza Grodzkiego. Była ustalona stawka za konkretne usługi. Widać pod tym względem w Polsce się niewiele zmieniło. Chcesz być wyleczony? Płać.

        Tuż przed pandemią mój kolega ze studiów, który przez całe pouniwersyteckie życie przepracował w administracji i zarządzaniu służbą zdrowia, czyli był z branży, opowiadając mi przy kolacji o swoich kłopotach zdrowotnych starszego pana, niechcący napomknął, jak wkładał lekarzowi do kieszeni fartucha banknoty.

        – To ty z tej branży też musisz dawać łapówkę? – zdziwiłam się.

        – Tak jest przyjęte. Znaliśmy się z tym lekarzem. Gdybym mu nie dał, to byłoby załatwianie po znajomości.

        Zwyczajówka więc, ale nie kiedy się jest marszałkiem Sejmu RP. Ta funkcja zobowiązuje do nieskazitelności moralnej, tak jak i bycie lekarzem, a ordynatorem jeszcze bardziej. Zdaje się, że znowu czegoś nie kumam. Spróbujcie tutaj, w Kanadzie, dać kopertkę jakiemuś lekarzowi. Ależ byłby zdziwiony! Pewnie by i policję zawezwał za próbę przekupstwa.

        Więc tak sobie pomyślałam, że rabin to musi być porządna i mądra osoba, więc postanowił wytknąć marszałkowi Senatu jego niemoralne zachowanie w stosunku do ludzi bezbronnych i oczekujących od niego pomocy.

        Rabin Schudrich jest obywatelem USA. Jego rodzicie pochodzili z Baligrodu. Od niedawna jest także obywatelem Polski. Naczelnym rabinem w Polsce został w 2004 roku. W latach 1990–1998 pracował w Warszawie dla fundacji Laudera. To głównie dzięki niemu powstały w Polsce żydowskie przedszkola i szkoły. Do szkół Laudera uczęszczały między innymi dzieci premiera Morawieckiego.

        Od 2005 roku jest obywatelem Polski. W 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, którą to działalność jak widać kontynuuje. W 2010 był zaproszony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Odmówił, bo nie chciał podróżować w czasie szabatu. To ocaliło mu życie, bo jak wszyscy Polacy wiedzą samolot Tu-154 uległ katastrofie w Smoleńsku.

        Kogo rabin Schudrich reprezentuje w Polsce?  Zgodnie z informacjami, które znalazłam na stronie Muzeum Żydów Polskich Polin, w Polsce mieszka około 25 tysięcy Żydów.  Informacje te pochodzą z materiału do nauczycieli,  Demografia społeczności żydowskiej w Polsce po Zagładzie,  Autor: Piotr Kowalik,  Etap edukacyjny: VIII klasa szkoły podstawowej. W tej samej publikacji jest odnośnik do ‘pogromu kieleckiego’, czego sprostowaniem powinien się zająć wicepremier, a zarazem  Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

        Pogrom kielecki, podobnie jak i sprawa Jedwabnego była wielokrotnie naukowo wyjaśniana i prostowana, i nie powinna być używana jako antypolonizm. Ja jako podatnik, z którego datków utrzymywane jest muzeum Polin, żądam sprostowania tego anytpolonizmu. Mam nadzieję, że nasze placówki dyplomatyczne się do tego przyłączą.

        Po wizycie w Senacie rabina, profesor Andrzej Gil skomentował, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której przedstawiciel polskich biskupów  zrobiłby coś podobnego w parlamencie Izraela, Knesecie. Nikt by nie wpuścił przedstawicieli polskich biskupów do Knesetu. A ja pytam dlaczego marszałek Grodzki nie zaprosił do Senatu prymasa Polski abs Wojciecha Polaka? Prymas Polski (Primas Poloniae) to tytuł przysługujący urzędującym arcybiskupom metropolitom gnieźnieńskim od 1417. Historycznie prymas pełnił rolę króla w czasie bezkrólewia oraz pierwszego księcia Senatu I Rzeczpospolitej.

        Ostanio główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) Fatou Bensouda wszczęła dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich.

        Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję ‘esencją antysemityzmu’. Ale przecież my wiemy, bo tego niejednokrotnie doświadczaliśmy, że definicja antysemityzmu jest zależna od interesu Izraela.

        Teraz przyszła kolej na dookreślenie tego co to jest antypolonizm. Palestyna zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem, a także ze Stanami Zjednoczonymi. Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych były już przegłosowane dzisiątki pro-palestyńskich rezolucji nawołujących do zaprzestania przez Izrael ciemiężenia Palestyńczyków.  Benjamin Netanjahu od 13 czerwca br. premierem Izreala już nie jest. Dochodzenie w Hadze trwa. I tak to się toczy w polityce.

        W trakcie pisania tego felietonu doszły do nas słuchy, że na Wzgórzu Świątynnym we Wschodniej Starej Jerozolimie, gdzie położony jest muzułmański meczet Al-Aqsa, Żydzi przekraczają porozumienia zawarte po wojnie 6-cio dniowej, i odebraniu Joradanii Jerozolimy, które stanowi, że Wzgórze Świątynne z meczetem  Al-Aqsa jest miejscem modlitw muzułmanów. Żydzi mogą wejść na wzgórze, ale nie mają prawa się tam modlić.

        Takie są warunki rozejmu z 1967 roku. Jeszcze niedawno były premier Izraela Benjamin Netanjahu upewniał cały świat, że Żydzi się nie modlą na Wzgórzu. Nowy zaś premier Izraela Naftali Bennett uważa, że Żydzi mają prawo się modlić na Wzgórzu (bo on im takie prawo dał). W czasie pisania tego felietonu, dochodzi do starć na tym wrażliwym miejscu między muzułmaninami a żydami. Taka moja obserwacja: oglądając zdjęcia osób biorących udział w modłach, i tych kibicujących przy wysiedlaniu Palestyńczyków, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że spora grupa to te same osoby. Tak jak na marszach KOD-u, albo wściekłych/przeklinających bab (nie użyję kobiet, bo to by było dla mnie jako kobiety  obrażliwe) widzi się te same twarze.

        Czyżby pobierali nauki na tych samych kursach? Acha, słyszałam, że rabin Schudrich planuje wystąpienie ze swoim płomiennym przemówieniem o 7 przykazaniu ‘nie kradnij’ w izraelskim parlamencie Knesecie. Na razie nie znalazłam potwierdzenia, ale dobrze by było, aby taka uniwersalna nauka, nie była ograniczona tylko do marszałka Grodzkiego i owieczek rabina w Senacie.

 Alicja Farmus  

Toronto, 18-ty lipca, 2021