Słynny artysta z Kingston w  Ontario, który nosi nazwisko zaczerpnięte z języka Ojibway i znany jest z obrazów o tematyce rdzennej, od dziesięcioleci  nieprawdziwie utrzymuje, że ma pochodzenie indiańskie i został w latach 60 przemocą uprowadzony i oddany na wychowanie białym ludziom w ramach tzw. akcji Sixties Scoop

Prace Morrisa Blancharda, który podpisuje się jako Onagottay i twierdzi, że jest z Anishinaabe,są  prezentowane w całym Kingston i zostały opublikowane w kolorowance dla dzieci, która obecnie znajduje się na półkach największych sprzedawców detalicznych, takich jak Chapters Indigo.

Blanchard zdobył wiele nagród i stypendiów od instytucji publicznych, w tym City of Kingston i Queen’s University.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jako należący do „starszyzny” Blanchard uczy Ojibwayów poprzez lokalny program zachowania języka rdzennego. Prowadził również zajęcia plastyczne w ramach wcześniejszej współpracy z uczelnią. Ale ci, którzy znają Blancharda, w tym jego była żona i brat, mówią CBC, że nie jest tym, za kogo się podaje.

„Moja rodzina jest biała” – powiedział jeden z braci artysty, Allen Blanchard, który twierdzi, że pochodzenie  rodziny jest norweskie, angielskie, z domieszką francuskiego.

Morris Blanchard odmówił skomentowania tych rewelacji

Według jego brata jest jedynym członkiem rodziny, który identyfikuje się jako Indianin.

Tylko w tym roku Blanchard odniósł się do swojego rdzennego dziedzictwa: „Dorastałem w tradycyjnym stylu życia, Anishinaabe, i [zostałem] wychowany w buszu” – powiedział Blanchard gospodarzowi podcastu na początku 2021 roku.

„Jestem ocalałym z (akcji) lat sześćdziesiątych i nie czytam ani nie piszę po angielsku i kieruję się moim tradycyjnym sposobem życia”. W licznych artykułach i biografiach Blanchard był opisywany jako Ojibway, Métis, Blackfoot, Navajo, francuski i norweski.

„Onagottay pochodzi z Lake of the Woods w Ontario i dorastał, ucząc się języka i kultury swoich ludzi” – czytamy na stronie internetowej wydziału psychologii Queen.

Post na Facebooku napisany o Blanchardzie opisuje, że został zabrany z domu w wieku czterech lat, „aby  pracować na farmie w rodzinie katolickiej”.

Inny artykuł twierdzi że Blanchard „uciekł przed władzami szkoły z internatem i był ukrywany i kształcony przez swojego dziadka przez 17 lat”.

Filmy z Blanchardem często pokazują go ubranego w zamszowy płaszcz z frędzlami, mówiącego w ojibway.

Tymczasem brat artysty Allen Blanchard twierdzi, że rodzina pochodzi z Atikokan, małego podmiejskiego miasteczka w północno-zachodnim Ontario.  Wiele z tego, co Morris wie o tradycyjnym życiu i kulturze, pochodzi z okresu, kiedy mieszkał z członkami Seine River First Nation, uważa była żona artysty Alice Cupp.

– O lekach i tradycyjnych wartościach, których używa, nauczył się od ludzi w Fort Frances, zwłaszcza od mojego dziadka i wuja – mówi Cupp, która jest Indianką  Seine River First Nation.
Blanchard jest jedną z sześciu osób wymienionych w anonimowym raporcie, który krążył online na początku tego roku,   że osoby powiązane z Queen’s fałszywie przedstawiają  się jako rdzenni mieszkańcy.

List wzywa instytucję do natychmiastowego zawieszenia stosunków z Blanchardem i zbadania wszystkich osób wymienionych.