Po 17 miesiącach zamknięcia kanadyjskiej granicy dla ruchu turystycznego w poniedziałek amerykańscy turyści wreszcie powrócili do regionu Niagary. Miejscowi przedsiębiorcy powitali ich z otwartymi ramionami. Przewodnicząca Niagara Falls Tourism, Janice Thomson, wyjaśnia, że prawie 30 proc. osób odwiedzających region to Amerykanie. Właściciele winnic i lokali gastronomicznych z niecierpliwością czekają na klientów. Sąsiedzi zza południowej granicy często odwiedzają region Niagary, by świętować urodziny, różne rodzinne rocznice i organizować imprezy firmowe.

Janine Steeves z Illinois mówi, że przekroczenie granicy na Rainbow Bridge zajęło jej rodzinie około 90 minut. Służby graniczne były przyjazne i pracowały bardzo sprawnie, dodaje.

Podróżni ze Stanów Zjednoczonych, którzy są w pełni zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Health Canada mogą przekraczać granicę w celach innych niż niezbędne (czyli np. w celach turystycznych), jeśli od podania ostatniej dawki szczepionki minęło 14 dni i w ciągu ostatnich 72 godzin uzyskali negatywny wynik molekularnego testu na COVID-19. Podróżni muszą używać aplikacji ArriveCAN lub zarejestrować się przez portal internetowy. Test po przyjeździe w przypadku osób zaszczepionych nie jest obowiązkowy, choć wykonywane są badania wyrywkowe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Burmistrz Niagara Falls, Jim Diodati, przez wiele miesięcy domagał się otwarcia granicy. Na początku tygodnia powiedział, że nie spodziewa się „szturmu amerykańskich turystów”, ale ma nadzieję, że sytuacja w turystyce zacznie wracać do jakiejś normalności. Jego zdaniem na początku będą przyjeżdżać przede wszystkim osoby, które mają krewnych lub przyjaciół w Kanadzie albo posiadają tu nieruchomości. Dla osób chcących przyjechać po prostu na jeden dzień na razie jest jest za dużo formalności, uważa Diodati.

Potwierdza to Mory DiMaurizio, szef Niagara Cruises. Kanadyjskie statki podpływające pod wodospad mogą pomieścić 700 pasażerów, a są wypełnione w 25-35 procentach. Tymczasem amerykańskie łodzie Maid of the Mist pływają pełne.