Nowe dane dotyczące  cen żywności za styczeń pokazują, że artykuły spożywcze są teraz znacznie droższe niż przed COVID.

W styczniu 2023 roku zapłaciliśmy o 48 procent więcej za stek z polędwicy niż w lutym 2020 roku, zanim COVID-19 trafił na pierwsze strony gazet w Kanadzie.

Miłośnicy sałatek płacili o 56 procent więcej za główkę sałaty i 45 procent więcej za sałatę rzymską, która w ostatnich miesiącach wzrosła do zdumiewającego poziomu 7,00 dol. za sztukę w niektórych częściach Alberty i do 14 dol. za sztukę w Montrealu .

Cukier biały odnotował znaczny wzrost o 72 procent na 2-kilogramowy torebkę, podczas gdy oliwa z oliwek wzrosła o 32 procent, a bekon  o 31 procent więcej.

Liczby znajdują się w miesięcznej bazie danych „Miesięczne średnie ceny detaliczne wybranych produktów” ze Statistics Canada, po raz pierwszy opublikowanej przez Blacklock’s Reporter.

Baza danych umożliwia konsumentom porównanie średnich miesięcznych cen w sklepie spożywczym w dowolnym przedziale czasowym dla powszechnie kupowanych artykułów spożywczych i spożywczych. Ceny oparte są na rzeczywistych cenach płaconych w kasie na terenie całego kraju.

Koszt artykułów spożywczych gwałtownie wzrósł o blisko 10 procent w 2022 roku, co stanowi najwyższy wzrost od 1981 roku, przy wyższych cenach żywności dla prawie każdego artykułu w sklepie spożywczym, według Statistics Canada.

Raport wskazuje, że około 41 procent Kanadyjczyków nie ma środków na nagłe wydatki, takich jak naprawa samochodu. Trzydzieści osiem procent „pożyczyło pieniądze na pokrycie codziennych wydatków” — czytamy w raporcie. Kolejne 5 procent ankietowanych wskazało, że zaciągnęło chwilówki tylko na pokrycie codziennych wydatków domowych.

„W obecnym kontekście gospodarczym wielu Kanadyjczyków stoi przed największymi wyzwaniami finansowymi w swoim życiu”, zgodnie z raportem z 13 lutego federalnej Agencji Konsumentów  Kanady.

Agencja stwierdziła, że ​​coraz więcej Kanadyjczyków „pożycza pieniądze, aby pokryć swoje codzienne wydatki, w tym korzystając z drogich pożyczek”.