Health Canada dodało na ulotkach dołączonych do szczepionek firmy Pfizer-BioNTech ostrzeżenie o możliwości wystąpienia porażenia Bella. Mimo stwierdzenia skutku ubocznego, agencja utrzymuje, że szczepionka jest bezpieczna.

Porażenie Bella wystąpiło u osób zaszczepionych preparatem Pfizera w Kanadzie i w innych krajach. W Kanadzie odnotowano 206 przypadków na ponad 50 milionów podanych dawek. Dlatego Health Canada powtarza, że skutek uboczny w postaci porażenia Bella występuje bardzo rzadko. Agencja dodaje, że ogólnie odnotowano 2849 przypadków ciężkich powikłań poszczepiennych, do których zalicza się zapalenie mięśnia sercowego, ciężkie reakcje alergiczne, zakrzepicę i udary.

Objawy porażenia to między innymi: „niekoordynowane ruchy mięśni twarzy, paraliz twarzy, ból głowy, łzawienie z oka, utrata smaku na dwóch trzecich języka licząc od czubka, nadwrażliwość na dźwięki w jednym uchu, niemożność zamknięcia jednego oka”. Paraliż lub niedowład występuje na jednej połowie twarzy i jest tymczasowy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dokładne przyczyny występowania porażenia Bella nie są znane. Objawy pojawiają się nagle, a poprawa następuje po kilku tygodniach.

W ulotce szczepionek Moderny ostrzeżenie o możliwości wystapienia porażenia Bella umieszczono już wcześniej.