W miarę zbliżania się roku szkolnego wielu kanadyjskich rodziców jest zaniepokojonych doniesieniami o bezprecedensowych przypadkach COVID-19 wśród dzieci i nastolatków – a także zwiększonej liczbie hospitalizacji – w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych

Według American Academy of Pediatrics większość tych chorób jest powodowana przez wariant delta, który określa się jako „hiper zakaźnym”.
Obecnie  Kanada nie odnotowuje wzrostu liczby przypadków pediatrycznych i hospitalizacji, których doświadczają południowe Stany Zjednoczone.

„SickKids nie odnotowało żadnego wzrostu hospitalizacji z powodu COVID-19 ani nasilenia choroby z powodu wariantu delta” – zapewnił rzecznik szpitala w Toronto w e-mailu do CBC News.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Eksperci twierdzą, że jednym z powodów, dla których tak się nie stało, jest znacznie wyższy wskaźnik szczepień w Kanadzie. Według narzędzia do śledzenia szczepionek CBC , 71 procent kwalifikującej się populacji – obecnie każdy, kto ma 12 lat i więcej – zostało w pełni zaszczepione w Kanadzie.

Czy wariant delta sprawia, że ​​ludzie są bardziej chorzy niż w przypadku innych mutacji wirusa?
Krótka odpowiedź brzmi, że eksperci jeszcze nie wiedzą na pewno.

„Wiemy, że wszyscy są bardziej podatni na wariant delta” – powiedziała dr Laura Sauvé, przewodnicząca komitetu chorób zakaźnych Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego i specjalista ds. chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym BC. „Jest po prostu znacznie bardziej przenoszony niż poprzednie szczepy COVID-19”. Ale kwestia „zjadliwości” delty – czyli czy choroba, którą powoduje, jest cięższa – wciąż nie jest jasna.

Kilku specjalistów od chorób zakaźnych twierdzi, że chociaż w USA jest więcej hospitalizacji u dzieci niż wcześniej, może to wynikać z faktu, że delta powoduje ogólnie więcej infekcji. Tak więc ten sam odsetek pacjentów, co wcześniej, może cierpieć na poważną chorobę, ale całkowita pula zarażonych dzieci i nastolatków jest większa.

Czy nadal jest prawdą, że dzieci zwykle nie chorują na COVID?
Tak, mówią specjaliści od chorób zakaźnych. Nic nie wskazuje na to, że wariant delta to zmienił. „Spośród wszystkich dzieci, które zarażą się COVID, prawdopodobnie większość nie będzie miała żadnych objawów” – mówi dr Sauvé. „Inny znaczący odsetek będzie miał łagodne objawy grypopodobne. Mogą czuć się kiepsko przez kilka dni, mogą mieć gorączkę, mogą mieć trochę kaszlu, a w większości przypadków ustępują one dość szybko.

„Bardzo, bardzo mały odsetek dzieci z COVID zachoruje na tyle, aby zostać przyjętym do szpitala.”.

Dlatego wszyscy kanadyjscy eksperci od chorób zakaźnych i zdrowia publicznego, z którymi rozmawiali CBC News, są zgodni, że dzieci powinny w nowym roku szkolnym wrócić do szkoły.

„To naprawdę ważne, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby dzieci wróciły do ​​szkoły” – uważa Sauvé. „Zdrowie psychiczne i rozwojowe skutki COVID były najgłębszymi skutkami COVID u dzieci i obserwujemy znaczny wzrost liczby hospitalizacji związanych ze zdrowiem psychicznym” – powiedziała.