Nie zapomnimy tego, nie wybaczymy, zmusimy was, byście za to zapłacili – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, zwracając się do autorów zamachu z Kabulu. Jak dodał, zamach nie przerwie misji ewakuacyjnej.

“Amerykańscy żołnierze, którzy zginęli w Kabulu, są bohaterami; poświęcili swoje życie, by uratować życie innych” – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, byli częścią “misji niespotykanej wcześniej w historii”.

Biden powiedział, że polecił dowódcom wojskowym przygotowanie planu uderzenia odwetowego wobec przywódców Państwa Islamskiego.

“Jeśli wojsko będzie potrzebować dodatkowych sił, by dokończyć misję ewakuacji w Afganistanie, zezwolę na to – powiedział prezydent USA.

Zaznaczył jednak, że nie ma potrzeby użycia dużych sił, by wziąć odwet na terrorystach Państwa Islamskiego.

Biden dodał, że łącznie z Kabulu ewakuowano ponad 100 tys. osób, z czego ponad 7 tys. w ciągu ostatnich 12 godzin.

mmi/

Nigdy nie powinno się dopuścić do tragedii, która wydarzyła się w Kabulu – napisał w oświadczeniu w czwartek poprzedni prezydent USA Donald Trump.

“Melania i ja ślemy najgłębsze kondolencje rodzinom naszych błyskotliwych i odważnych żołnierzy, dla których służba USA znaczyła tak wiele. Nasze myśli są też z rodzinami niewinnych cywilów, którzy zginęli dziś w nieludzkim ataku w Kabulu” – przekazał Trump.

“Do tej tragedii nigdy nie powinno się dopuścić, co czyni nasz żal jeszcze głębszym i trudniejszym do zrozumienia” – dodał.