Kości zostały rzucone

        Kości zostały rzucone – miał powiedzieć Juliusz Cezar ruszając na podbój Galii czyli obecnej Francji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

O 21.00 w Mińsku jest już ciemno więc można zaczynać akcje demonstracji przez wyłączanie światłach w domach. Nawet jeśli tylko pierwszego dnia zrobi to 100 mieszkańców to ich nie można za to ukarać.  Jak z dnia na dzień będzie to robiło coraz więcej mieszkańców to tym bardziej władza będzie bezradna.

        Jeśli tę formę protestu nagłośnią wolne białoruskie media to doprowadzi to do klęski Kołchoźnika.

        Jednak co zrobić, by Pan Latuszka, pani Ciechanowicz i Bielsat to zrobił bo już przedtem to proponowałem i mej idei nie poparli.

Afganistan, co dalej ?

        Za najdalej tydzień skończy się ewakuacja kogo się da z Kabulu i cały kraj zawładną Talibowie. Jeszcze pytanie czy po zwycięstwie nie zacznie się między nimi dintoria, bo przecież Talibowie to nie jednorodny naród, a koalicja kilkunastu plemion, które nie raz walczyły między sobą. W każdym razie Talibowie będą silni bo pozbierają pozostawione przez Yankesów uzbrojeni.

        Wedle cenionego przez mnie dziennikarza ukraińskiego Dymitra Gordona będą pewnie chcieli swymi wpływami objąć sąsiednie byłe sowieckie republiki, jak Tadżykistan czy Uzbekistan.

        To znaczy, że rozpocznie się „coś” na południowych rubieżach Rosji i doprowadzenie do tego było drugim powodem wycofania się Yankesów z Afganistanu, co oczywiście cieszy Gordona, bo mniej będą się zajmowali Ukrainą.

Demokracja a dobrobyt

        Klasyczne demokratyczne państwa jak USA, Francja czy Wielka Brytanie nieźle się rozwijały a obywatele coraz lepiej żyli. Ale w drugiej połowie XX w. Były trzy państwa o „średniej demokracji” i rozwinęły się zadziwiająco. Były to Singapur, Tajwan i Korea Południowa.

        Dodać trzeba, że zaczęły się najlepiej rozwijać, gdy podniósł się tam poziom demokracji.

Górą hakerzy.

        Okazuje się, że grupa białoruskich hakerów noszących zwanie „Kiber Partyzanci” wdarła się do bazy dawnych białoruskiego Ministerstw Spraw Wewnętrznych. Zgrali stamtąd wszystkie dane paszportowe obywateli i już zaczęli publikować dane najważniejszych urzędników państwa. Co najgorsze w ich rękach znajdują się dane wszystkich „sług reżimu”, w tym agentów zagranicznych.

Odwracanie kota ogonem

        Cygański Baron w jednym z ostatnich przemówień  przyrównał to, co się dzieje teraz w Kabulu do tego, co by było, gdyby rok temu przejęła w Mińsku władzę opozycja.

        Mało jednak kto wie, że od tego czasu ponad sto tysięcy obywateli wybyło do Polski i byłoby ich tam wiele więcej, gdyby nie zamknięto 3  miesiące temu granic z Polską i Litwą.

Picowanie.

        Po paru miesiącach pracy jest ponoć gotowa nowa konstytucja Łukaszenki dla Białorusi, która ma być opublikowane 1 września.

        Zmiany są tam „kosmetyczne” i nie bronią obywateli przed widzimi się władz, a odwrotnie robią ich pionkami w rękach władz.

        Ma powstać wielkie nowe najwyższe kilkusetosobowe zgromadzenie na czele z Łukaszenką, które może dzięki niej robić co chce w kraju.

Między Polską a Białorusią.

        Jest teraz z kilkudziesięciu uchodźców, którzy są na niczyim terenie. Brak im jedzenia bo pogranicznicy białoruscy im nie dostarczają, a przeciwstawiają się, by Polacy im je podawali.

Szukanie pieniędzy.

        Łukaszenko ileś dni temu zaczął ubolewać, że jest tylu zarejestrowanych przedsiębiorców i od 17 sierpnia nie wolno nowych rejestrować.

        Dalej obarczył taksówkarzy nowymi podatkami, co spowoduje zmniejszenie ich liczby.

        Mają podskoczyć podatki od prywatnej inicjatywy z 16 do 18 % od zysków.

        Pytanie gdzie jeszcze będzie szukał pieniędzy i ktoś mi powiedział, że wprowadzi odpłatną medycynę co może być przysłowiową słomką, który powaliła wielbłąda.

Afganowie, podstawowy problem

        Od kilku dobrych lat jest ich sporo w Europie ale żyją w swych gettach i minimalnie się integrują z lokalną ludnością. Ponadto jest tam moc przestępstw i rozprowadzają narkotyki.

Przepowiednia

        Właśnie minęła 80 rocznica śmierci cesarza Niemiec Wilhelma II, który po abdykacji osiadł w Holandii i tam zmarł, a w internecie można było zobaczyć, jaki huczny pogrzeb mu  zrobili Hitlerowcy, w okupowanym już od kilku tygodni kraju, ale nie wzięli pod uwagę listu, jaki zmarły wysłał do Hitlera kilka lat przedtem.

        W 1914 roku dostał list, gdzie jakiś jasnowidz uprzedził go, by nie szedł na wojnę, bo ją sromotnie przegra i podobnie będzie z  następną.

Star

        Mało kto z Rodaków zdaje sobie sprawę, jak wiele Polacy mogli mimo okupacji zrobić w Polsce. Pod kierunkiem inż. Adama Rummla, zresztą krewnego obrońcy Warszawy gen. Rummla zespół inżynierów stworzył projekt nowoczesnej ciężarówki, który mogła przewozić aż 4 tony towarów.

        Dzięki temu już w 1948 roku ruszyła jej produkcja w zakładach w Starachowicach i stąd wzięła się jej nazwa.

Płonne marzenia.

        Opozycjoniści zebrani koło pani Ciechanowskiej i pana Latuszki podobno  już opracowali nową demokratyczną konstytucję, którą chcieliby wprowadzić na Białorusi a potem w dwa miesiące zrobić wolne wybory.

        Pytanie czy potrzebna jest najpierw nowa konstytucja. Potrzebny jest nowy system ekonomiczny kraju, dalej czy Rosja zgodzi się, by wspomniana dwójka rządziła Białorusią?

        Mym nieskromnym zdaniem musi wyjść na czoło kraju komu Putin zawierzy i jego problemem jest, gdzie takiego znaleźć.

        Czy w razie dużych kłopotów nie przystanie na zaakceptowanie na początek Rady Regencyjnej, o jakiej już kilka tygodni temu pisałem.

Wierzyć nie wierzyć.

        Miałem wczoraj sen, że z przyjaciółmi próbowałem przekroczyć strome pasmo górskie, by dostać się do jakiejś wspaniałej zielonej doliny i co najważniejsze po wielu nieudanych próbach tam się znaleźliśmy.

Aleksander Pruszyński