Milicja wkroczyła do biura Związku Polaków na Białorusi, gdzie trwało spotkanie pedagogów z działających przy ZPB ośrodków nauczania języka polskiego. Wszyscy obecni zostali spisani przez funkcjonariuszy.

Milicja Grodna wkroczyła do biura Związku Polaków na Białorusi, w którym odbywało się organizacyjne spotkanie pedagogów z działających przy ZPB ośrodków nauczania języka polskiego z okazji zbliżającego się roku szkolnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Działaczka Związku Polaków na Białorusi Danuta Karpowicz poinformowała na facebooku, że przybyli na spotkanie nauczycielskie funkcjonariusze milicji oznajmili, iż otrzymali anonimową wiadomość o przeprowadzanym w siedzibie ZPB „nielegalnym zgromadzeniu”.

Nie wiadomo, czy skutkiem wizyty milicjantów w siedzibie ZPB w Grodnie będzie wzywanie na milicję pedagogów, spisanych podczas nauczycielskiego spotkania. Nie wiemy także, czy spotkanie nauczycieli rzeczywiście zostanie przez milicję uznane za nielegalne zgromadzenie, a jego organizatorzy i uczestnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Na Białorusi mieszka ponad 280 tys. etnicznych Polaków, którzy stanowią największą autochtoniczną społeczność kresowych Polaków.

znadniemna.pl / Kresy.pl