Zwolnienia z obowiązku szczepień i posiadania ontaryjskiego paszportu szczepiennego powinny być rzadkie, mówi dr Elizabeth Muggah, lekarz rodzinny z Ottawy i przewodnicząca Ontario College of Family Physicians. Jej zdaniem istnieją właściwie dwa powody, dla których ktoś nie powinien się szczepić.

Ontario wprowadza paszporty szczepienne 22 września. Będą potrzebne, by zjeść w środku w restauracji, pójść na siłownię, do klubu lub kina. Przed wejściem trzeba będzie przedstawić potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki lub okazać dokument od lekarza zwalniający ze szczepienia. Prowincja zaznacza, że na początku zwolnienia lekarskie ze szczepień nie będą zamieszczone w systemie, więc tradycyjne zaświadczenia powinny być honorowane.

College of Physicians and Surgeons of Ontario zwrócił się do lekarzy z prośbą, by z rozwagą udzielać zwolnień.

Dr Muggah mowi, że spotkała się z kilkoma prośbami o zwolnienie, ale takich zapytań nie jest wiele. Mówiąc o przyczynach wyjątkowego traktowania danego pacjenta wymienia dwa czynniki.

Pierwszy to uczulenie na jakiś składnik szczepionki, a drugi – efekty uboczne po pierwszej dawce. Jeśli chodzi o alergię, to kwalifikować się będą reakcje anafilaktyczne potencjalnie zagrażające życiu, powodujące trudności z oddychaniem (jak w przypadku reakcji na orzechy czy ukąszenia pszczół). Muggah zaznacza, że wystąpienie szoku anafilaktycznego w reakcji na inny alergen nie oznacza, że osoba zareaguje tak samo na szczepionkę. Składnikiem preparatów Pfizer-BioNTech i Moderna, który może wywołać uczulenie, jest poli(tlenek) etylu, popularny składnik chemiczny, który znajduje się w syropach na kaszel, niektórych lekach wydawanych na receptę, a nawet w produktach do pielęgnacji skóry. Większość ludzi miała z nim styczność.

W przypadku zwolnienia drugiego rodzaju, nie wszystkie efekty uboczne pierwszej dawki będą zwalniać z przyjęcia drugiej, mówi dr Muggah. Zwalnia tylko zapalenie serca (myocarditis lub pericarditis). Muggah podkreśla, że osłabienie odporności nie jest czynnikiem zwalniającym ze szczepienia.