W Melbourne w Australii wybuchły w sobotę starcia z policją po tym, jak tłum protestujących przeciwko blokadzie domagał się zakończenia drakońskich restrykcji.

Protestujący pojawili się w sobotę rano na przedmieściach Melbourne w Richmond, aby potępić rządową politykę lockdownów. Policja próbowała wcześniej wstrzymać cały transport do Central Business District w Melbourne ustawiając szereg punktów kontrolnych, ale to tylko skłoniło organizatorów do zmiany lokalizacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Protestujący rzucali butelkami, gdy policja odpowiedziała gazem pieprzowym. W pewnym  momencie demonstranci przebili się przez linię policyjną, rozpoczynając bójkę.

Stan Wiktoria złagodził ostatnio ograniczenia obowiązujące w Melbourne, pozwalając mieszkańcom na „socjalizację lub ćwiczenia” z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego do czterech godzin, a także spotkanie się maksymalnie pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych – pod warunkiem, że wszystkie są w pełni zaszczepione. Niewielkie złagodzenie przepisów najwyraźniej jednak nie zdołało stłumić gniewu mieszkańców, którzy mają dość blokad.

Minister zdrowia Victorii, Martin Foley, zasugerował, że stan może pozostać zamknięty do czasu, gdy 70-80% mieszkańców zostanie zaszczepionych. Do tego czasu tylko w pełni zaszczepieni będą mogli korzystać z pewnych swobód, takich jak prywatne spotkania z osobami z kilku gospodarstw domowych. Do tej pory tylko 42% mieszkańców stanu przyjęło dwie dawki szczepionki antycovidowej.

Drugie co do wielkości miasto Australii, Melbourne, objŁte jest obecnie szóstą już blokadą od czasu rozpoczęcia pandemii Covid-19 pod koniec 2019 roku, a mieszkańcy muszą pozostać w domu, z wyjątkiem kilku wyjątków dotyczących „niezbędnej” pracy i podróży. Blokady wywołały falę protestów w całej Australii w tym w innych dużych miastach, takich jak Sydney.

Stan Wiktorii, którego stolicą jest Melbourne, odnotował wzrost liczby infekcji. Obecnie w Wiktorii jest niewiele ponad 5000 aktywnych przypadków Covid, z 535 nowymi infekcjami zgłoszonymi w ciągu ostatnich 24 godzin.