Szczepionka przeciwko COVID -19 opracowana przez chińską firmę Cansino z którą Ottawa współpracowała zanim transakcja nie doszła do skutku, używa technologii opracowanej w 2016 przez chińską naukowiec a zarazem generała chińskiej armii  z kanadyjskiego laboratorium rządowego w Winnipegu

Partnerstwo kanadyjsko-chińskie w sprawie badań klinicznych szczepionki Cansino, zostało zerwane  26 sierpnia 2020, po tym jak Pekin zablokował dostawy szczepionki do Kanady.

Szczepionka CanSino została opracowana we współpracy z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, pod kierunkiem generała dywizji Chen Wei, wojskowego naukowca medycznego. Chen została pochwalona przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga we wrześniu 2020 roku i uhonorowana podczas ceremonii za udział w opracowaniu szczepionki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dr Xiangguo Qiu, naukowiec z National Microbiology Lab (NML) w Winnipeg, który od tego czasu został zwolniony, współpracował z Chen i obydwoje opublikowali swoje badania w czasopismach naukowych, w tym jeden w 2016 roku na temat szczepionki adenowirusowej przeciwko Eboli. Korekta artykułu z 2017 roku mówi, że Qiu i Chen „w równym stopniu przyczynili się do powstania tego artykułu”.

Para została formalnie wyrzucona z kanadyjskiego laboratorium w styczniu 2021 roku.

Rząd federalny odmówił podania szczegółów, dlaczego Qiu i Cheng zostali zwolnieni, powołując się na sprawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa narodowego.

Joe Wang, który wcześniej kierował programem rozwoju szczepionek na SARS w Kanadzie z jedną z wiodących światowych firm farmaceutycznych, mówi, że jasne jest, iż szczepionka COVID-19 jest oparta na tej samej technologii adenowirusowej opisanej w artykule Qiu i Chen z 2016 roku.

„Zarówno szczepionka przeciwko Ebola [opisana w artykule], jak i szczepionka COVID firmy CanSino są szczepionkami rekombinowanymi. Rekombinowana szczepionka jest konstruktem antygenu genetycznie wprowadzonym do wektora. Można mieć ten sam wektor z różnymi antygenami ukierunkowanymi na różne patogeny” – powiedział Wang.

„W przypadku szczepionki CanSino COVID wykorzystuje technologię wektorów adenowirusowych podobną do tej stosowanej w przypadku Eboli”.

Co więcej, mówi Wang, CEO i współzałożyciel CanSino, Xuefeng Yu, jest również wymieniony jako autor artykułu.

Yu, absolwent McGill, pracował w latach 1998-2010, w Kanadzie dla największej firmy farmaceutycznej Sanofi Pasteur gdzie ostatnio zajmował stanowisko dyrektora.

CanSino opatentowało swoją szczepionkę COVID-19 11 sierpnia 2020 r.

Konserwatyści skrytykowali rząd liberalny za partnerstwo z chińską firmą w opracowywaniu szczepionek, mówiąc, że budzi to obawy dotyczące bezpieczeństwa, a także że przyczyniło się do powolnego wprowadzania szczepionek w Kanadzie w porównaniu z innymi krajami.

„CSIS [Kanadyjska Służba Wywiadu Bezpieczeństwa] od lat oznaczała CanSino jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale liberałowie przymykali oczy” – napisał  lider torysów Erin O’Toole w komentarzu w grudniu 2020 r. w National Post.

Qiu i gen. dyw. Chen, który jest czołowym ekspertem od broni biologicznej w Chińskiej Akademii Nauk Wojskowych, opublikowali kolejny artykuł naukowy na temat wirusa Ebola przesłany do czasopisma mAbs w styczniu 2020 r., a powiązania Qiu z NML są wymienione w jej referencjach. Było to po lipcu 2019 r., Kiedy Qiu i jej mąż zostali wyprowadzeni z laboratorium, ale zanim zostali formalnie zwolnieni w styczniu 2021 r.

Konserwatyści pytali rząd liberalny, czy Qiu i Cheng przekazali Chinom jakąkolwiek własność intelektualną oraz czy chińska armia kiedykolwiek uzyskała fizyczny dostęp do National Microbiology Lab (NML) w Winnipegu. The Globe and Mail poinformował na początku tego roku, że naukowcy z NML współpracowali z chińskimi badaczami wojskowymi nad śmiercionośnymi patogenami, a chiński badacz wojskowy, Feihu Yan, pracował przez pewien czas w laboratorium.

 

za EpochTimes