Premier Kanady Justin Trudeau poinformował oficjalnie, że Michael Kovrig i Michael Spavor zostali zwolnieni z chińskiego więzienia i są w drodze powrotnej do Kanady po spędzeniu ponad 1000 dni w areszcie w Chinach .

 

Trudeau powiedział, że obydwaj Kanadyjczycy weszli na pokład samolotu w sobotę rano czasu chińskiego z ambasadorem Kanady w Chinach Dominikiem Bartonem.

„Ci dwaj mężczyźni przeszli przez niewiarygodnie trudną próbę” – powiedział Trudeau.

„To dobra wiadomość dla nas wszystkich, że są w drodze do domu do swoich rodzin”.

Trudeau ogłosił to kilka godzin po tym, jak dyrektor finansowy Huawei Meng Wanzhou został zwolniony z aresztu domowego w Vancouver i zezwolono na powrót do domu do Chin po uzyskaniu porozumienia w sprawie wycofania amerykańskich zarzutów przeciwko niej.

Kovrig, były dyplomata i biznesmen Spavor, zostali zatrzymani w Chinach kilka dni po aresztowaniu Wanzhou na lotnisku w Vancouver w imieniu Stanów Zjednoczonych.

Dwaj mężczyźni zostali skazani za szpiegostwo w oddzielnych procesach na początku tego roku. Spavor został później skazany na 11 lat więzienia, podczas gdy wyrok na Kovriga jeszcze nie został wydany.

Chiny publicznie utrzymują, że nie ma związku między sprawą Meng a uwięzieniem mężczyzn. Ale Pekin również dawał do zrozumienia, że gdyby pozwolono jej odejść na wolność, mogłoby to przynieść korzyści dwóm Kanadyjczykom.