Poseł NDP Don Davies wezwał rząd premiera Justina Trudeau do szybkiego działania w celu wprowadzenia jednego, bezpiecznego, ogólnokrajowego dowodu szczepień po tym, jak CBC News poinformowało, że cyberprzestępcy oferują sprzedaż fałszywych kanadyjskich świadectw szczepień poszczególnych prowincji.

„Gdyby rząd federalny wprowadził narodowy paszport szczepionkowy, ograniczyłoby to możliwość fałszerstw a także zapewniłby skuteczny, znormalizowany i wygodny paszport dla wszystkich Kanadyjczyków” – powiedział Davies, krytyk zdrowia NDP w poprzednim parlamencie.

Davies uważa, że sprzedaż fałszywych kanadyjskich świadectw szczepień jest niepokojąca, ponieważ “może podważyć zaufanie do systemu opieki zdrowotnej”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Powinniśmy zdusić to w zarodku. Widzimy wczesne przykłady tych fałszerstw… Myślę, że musimy się za to zabrać, zanim stanie się to znacznie większym problemem” – powiedział.

Dochodzenie CBC News wykazało, że w miejscach takich jak Telegram i dark Web można nabyć fałszywe świadectwa szczepień dla kilku różnych kanadyjskich prowincji. Sprzedawcy twierdzą również, że mogą dodawać fałszywe dane dotyczące szczepień na oficjalnych stronach internetowych departamentów zdrowia — choć twierdzenia te kwestionują prowincyjne departamenty zdrowia, z którymi skontaktowali  się dziennikarze CBC News.

Na kilku kanałach Telegram, znaleźć można oferty danych do szczepień z takich źródeł, jak amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS), z których mogą korzystać niezaszczepieni turyści próbujący wjechać do Kanady .

Andrew MacKendrick, rzecznik minister zdrowia Patty Hajdu, powiedział, że minister jest zaniepokojona tym, że fałszywe świadectwa szczepień mogą być sprzedawane w Internecie, a departamenty rządowe opracowują system potwierdzania szczepień.

Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że ​​jej biuro jest świadome problemu i pracuje nad rozwiązaniami.

Tam powiedział, że Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego współpracuje z prowincjami i terytoriami, aby znaleźć sposoby na standaryzację dokumentów potwierdzających szczepienia, w tym elektronicznych.

Agencja współpracuje również z innymi krajami w celu opracowania międzynarodowego standardu potwierdzania szczepień, powiedział Tam.

Jak twierdzą komentatorzy, wszystko zmierza w kierunku opracowania jednego ponadnarodowego dokumentu tożsamości, który zawierałby również informacje medyczne