Kanada nałoży twardy limit na emisje z sektora ropy i gazu, ogłosił w poniedziałek premier Justin Trudeau na szczycie COP26 w Glasgow.

Nazywając obietnicę „poważnym zobowiązaniem”, które powinno zainspirować inne kraje bogate w zasoby do radykalnego ograniczenia własnych emisji, Trudeau powiedział, że Kanada jest gotowa ograniczyć rozwój jednej z największych gałęzi przemysłu w kraju, aby pomóc światu utrzymać globalny wzrost średniej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.

„To nie jest małe zadanie dla dużego kraju produkującego ropę i gaz. To duży krok, który jest absolutnie konieczny” – poddkreślił

W 2019 roku sektor ropy i gazu w Kanadzie odpowiadał za 191 megaton emisji gazów cieplarnianych — 26 procent całkowitej emisji w kraju. Drugim co do wielkości źródłem emisji w kraju jest sektor transportu, który wyemitował 186 megaton.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Ropy Naftowej (CAPP), argumentuje, że Kanada odpowiada jedynie za mniej niż 1,5 procent światowych emisji gazów cieplarnianych, a globalne wysiłki na rzecz zmiany klimatu powinny być skierowane na węgiel, który nadal stanowi  połowę wszystkich emisji.

„Gaz ziemny i ropa naftowa są największymi produktami eksportowymi Kanady i podstawowym filarem kanadyjskiej gospodarki i zdolności innowacyjnych, wspierając około 500 000 miejsc pracy i reprezentując około 30 miliardów dolarów rocznych inwestycji gospodarczych” – powiedział prezes i dyrektor generalny CAPP Tim McMillan w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu dla mediów.

 

Rozmawiając z dziennikarzami w poniedziałek w Glasgow, minister środowiska Kanady Guilbeault powiedział, że nie ma jeszcze żadnych szczegółów na temat tego, co stanie się z firmą, która przekroczy limit. Zapytany, dlaczego rząd ogranicza emisje ropy i gazu, ale nie produkcję, Guilbeault powiedział, że rząd federalny nie może tego robić na mocy prawa, ponieważ zasoby naturalne podlegają jurysdykcji prowincji.

„Wzywam inne kraje, aby zrobiły to samo. Tak jak na całym świecie zgodziliśmy się na minimalny podatek od osób prawnych, musimy współpracować, aby zapewnić, że nie będzie już wolno zanieczyszczać nigdzie na świecie. Oznacza to ustanowienie wspólnego minimalnego standardu cen zanieczyszczenia” – powiedział tymczasem  Trudeau.

Trudeau przeznaczył również 1 miliard dolarów na program inwestycyjny Acceleration Coal Transition (ACT), który pomaga biedniejszym krajom w przejściu z węgla do czystej energii , zapewniając większej liczbie krajów przejście z elektrowni węglowych na energetykę słoneczną i wiatrową.