Rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił w środę w południe stan wyjątkowy w całej prowincji  poinformował premier John Horgan na konferencji prasowej.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak rekordowe opady spowodowały poważne powodzie i kilka lawin błotnych, a setki ludzi   zostało odciętych od podstawowych usług.

Według premiera deklaracja da rządowi większą elastyczność, aby pomóc w utrzymaniu ruchu towarów.

Tysiące ludzi zostało wysiedlonych ze swoich domów, a jedna kobieta zginęła we wtorek po lawinie błotnej, która przetoczyła się przez część autostrady 99 w BC. Śledczy otrzymali doniesienia o co najmniej dwóch innych osobach, które zaginęły.

„Spodziewamy się, że w nadchodzących dniach potwierdzimy jeszcze więcej ofiar śmiertelnych” – powiedział Horgan.

Stan wyjątkowy obowiązuje przez 14 dni z możliwością jego przedłużenia w razie potrzeby.

Ma on na celu pomóc rządowi w ponownym uruchomieniu kolei i dróg.

„Koncentrujemy się na oczyszczeniu, naprawie i ponownym otwarciu dróg  aby uruchomić nasze łańcuchy dostaw” – powiedział w oświadczeniu Rob Fleming, prowincyjny minister transportu i infrastruktury.

W Dolinie Fraser obowiązują nakazy ewakuacji mieszkańców obszaru Sumas Prairie w Abbotsford oraz społeczności Yarrow and Majuba Hill w Chilliwack.
Wszystkie cztery drogi łączące Lower Mainland  z resztą prowincji zostały zablokowane przez osuwiska i powodzie.

W środę rano minister ds. gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych Bill Blair powiedział, że rząd federalny zatwierdził rozmieszczenie personelu sił powietrznych, aby pomóc BC poradzić sobie ze skutkami powodzi.