Nowy szczep COVID-19, obecnie znany jako Omikron lub B.1.1.529, budzi alarm na całym świecie ze względu na niezwykle wysoki poziom przenoszenia

Kanada zamyka w związku z tym granicę dla wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w siedmiu krajach na południu Afryki.

Zakaz i szereg nowych wymogów dotyczących badań i kwarantanny dotyczą osób, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni postawiły choćby raz stopę w RPA, Mozambiku, Namibii, Zimbabwe, Botswanie, Lesotho i Eswatini, Minister Jean-Yves Duclos i minister transportu Omar Alghabra poinformowali o tym w piątek po południu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na przykład osoby z Kanady, które odwiedziły jeden z tych krajów w ciągu minionych dwóch tygodni, muszą teraz jak najszybciej poddać kwarantannie i przejść test na COVID-19.

Kanadyjczycy i stali mieszkańcy, którzy odtąd będą odwiedzać ten obszar, będą musieli uzyskać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 przed ostatnim etapem podróży powrotnej (nie ma stamtąd bezpośrednich lotów do Kanady), a następnie zostaną przetestowani po przylocie do Kanady i  wysłani do hotelu objęteci kwarantanną do czasu uzyskania wyniku negatywnego.

Następnie będą mogli opuścić hotel, aby poddać się kwarantannie w domu przez 14 dni i ponownie przejść testy, osiem dni od momentu wjazdu do Kanady.

Ministrowie wyjaśnili, że wszystkie te nowe wymagania obowiązują niezależnie od statusu szczepień.

Global Affairs Canada (GAC) zaktualizuje również swoje zalecenia dotyczące podróży zagranicznych, aby zdecydowanie zniechęcać do podróżowania do któregokolwiek z tych siedmiu krajów.

Oczekuje się, że najnowsze środki Kanady pozostaną w mocy do 31 stycznia, chociaż ministrowie ostrzegli, że mogą zostać rozszerzone na więcej krajów, jeśli wariant omikron  stanie się powszechny w innych miejscach.

Kanadyjska dyrektor ds. zdrowia publicznego, dr Theresa Tam, powiedziała, że w Kanadzie ​​nie wykryto jeszcze żadnych przypadków nowego wariantu.

„Ze względu na możliwość zwiększonego przenoszenia i zwiększonej odporności na ochronę indukowaną szczepionką, jesteśmy zaniepokojeni  i ściśle monitorujemy sytuację”.

Rzecznik departamentu zdrowia w Hongkongu powiedział Reuterowi  w czwartek, że wariant omikron został wykryty u osoby, która podróżowała z Kanady, a która poddała się kwarantannie w pokoju hotelowym sąsiadującym z  turystą z RPA, u którego stwierdzono ten wariant i maskę niskiej jakości .

Czołowy lekarz w Kanadzie zapowiedział, że  jej wydział skontaktuje się z urzędnikami w Hongkongu, aby uzyskać więcej szczegółów na temat przypadku. Ale  podejrzewa, że ​​osoba podróżująca z Kanady prawdopodobnie złapała wirus w trakcie podróży lub w hotelu kwarantannowym w Chinach.