Peel Public Health rozpoczęło rozdawanie w szkołach testów na COVID-19. Dostępne są dwa rodzaje testów do samodzielnego wykonania w domu. Mogą je pobrać uczniowie i ich rodziny oraz pracownicy placówek.

Testy diagnostyczne PCR będą wydawane uczniom, którzy mają objawy COVID-19 lub którzy są w izolacji lub na kwarantannie po kontakcie z osobą chora w szkole. Pobrane próbki mogą być następnie pozostawione do analizy w lokalnych aptekach, które przyjmują zestawy rozdawane w szkołach.

Ponadto dostępne będą szybkie testy antygenowe. Ten rodzaj będzie oferowany wszystkim uczniom w okresie świątecznym. Peel Public Health podkreśla, że tego rodzaju testy powinny wykonywać tylko osoby bezobjawowe. Są zalecane w okresie intensywnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Uczniowie, którzy uzyskają pozytywny wynik testu antygenowego, powinni poddać się kwarantannie i wykonać test PCR tak szybko, jak to możliwe.

W przypadku gdy rodziny podróżują w czasie przerwy świątecznej, w pełni zaszczepieni uczniowie i pracownicy mogą wrócić do szkół, jeśli przed powrotem wykonywali test molekularny i uzyskali wynik negatywny lub okażą wynik wcześniejszego testu wykonanego od 14 do 90 dni przed powrotem. Nie mogą mieć objawów COVID-19 i nie podróżowali do 10 krajów afrykańskich zagrożonych wariantem omikron. Jeśli chodzi o osoby niezaszczepione, to te mogą wrócić do szkoły po zakończeniu 14-dniowej kwarantanny.